Conferința internațională dedicată drepturilor sociale, găzduită de țara noastră, nu s-a lăsat fără incidente. Reprezentanți ai comuniștilor, dar și persoane cunoscute pentru susținerea narativelor ruse, au încercat să organizeze un protest în adiacentul Palatului Republicii. Poliția anunță că, participanții la manifestația stradală ar fi fost plătiți.
Un grup de persoane a încercat să ajungă, de dimineață, la Palanul Republicii unde s-a desfășurat Conferința internațională dedicată drepturilor sociale, cu participarea mai multor oficiali europeni. Cei câțiva protestatari erau conduși de deputatul comunist, Adrian Domentiuc și activista Diana Carpinschi, o susținătoare a natrativelor promovate de Kremlin. Aceștia au fost opriți de poliție la o intersecție de Palatul Republicii. Ei au acuzat actuala guvernare de sărăcirea populației.
Mai târziu, Inspectoratul General al Poliției a anunțat că, organizarea și participarea la acest protest ar fi fost remunerate. Cei aduși la protest ar fi fost instruiți ce să scandeze și ce să spună poliției, în cazul în care vor fi întrebați.
"Ne-a luat un băiat din sat și ne-a adus la protest să stăm acolo 30 de minute și să-mi dea 500 de lei ca să stăm acolo. – Cu ce tematică v-a adus la protest? – Să stăm acolo și dacă vine poliția să zicem că s-au plătit bani, dar nu se fac drumurile".
În consecință, transportatorul protestatarilor, dar și doi tineri veniți la manifestație au fost sancționați.
Exclusiv TV
