Ședință nouă, rezultat vechi. Consilierii municipali nu s-au apucat nici astăzi de muncă. Convocați de dimineață într-o nouă ședință a Consiliului municipal, aleșii locali socialiști au solicitat o pauză ca urmare a decesului unui coleg și au părăsit sala. Ulterior, și fracțiunea PAS a plecat din sala de ședință, motivând că fiecare fracțiune are dreptul să solicite o pauză.
La începutul ședinței Consiliului municipal Chișinău, s-au prezentat 45 de consilieri, reprezentând toate fracțiunile. Din start, socialiștii au anunțat decesul unui coleg, consilier de la Durlești și au ținut un minut de reculegere.
DINARI COJOCARU, consilier PSRM în CMC: „Fracțiunea Partidului Socialiștilor, în legătură cu neplăcerea care este și, între timp au mai apărut niște momente pe intern, noi anunțăm că cerem pauză până pe 24 martie. Din păcate, nu vom putea participa până atunci.”
Președintele ședinței CMC, Denis Șova, a declarat că, potrivit legislației, o astfel de propunere trebuie supusă votului, declarație care s-a lăsat cu replici.
DENIS ȘOVA, președintele ședinței CMC: „Propunerea d-stră propun să o punem la vot, conform punctului 134, dacă întrunim numărul necesar de voturi, megem înainte.”
ZINAIDA POPA, președinta fracțiunii PAS în CMC: „Eu vreau să aduc aminte cum consilierii din Alternativa pur și simplu anunțau pauză și plecau și nu considerau de cuviință să supună votului, de aceea, este corect ca fiecare fracțiune, în condițiile în care asta consideră să solicite pauză și noi din respect față de legislație și față de ceea ce s-a întâmplat, trebuie să fim consecvenți. Ne vedem când va fi constinuarea ședinței.”
Ulterior, consilierii Partidului Acțiune și Solidaritate au părăsit ședința CMC. Într-un final, din lipsă de cvorum, ședința nu a mai continuat.
Amintim că o zi mai devreme, pe 12 martie, o nouă ședință a Consiliului municipal Chișinău a fost marcată de scandal, iar mărul discordiei a fost numirea Olesei Pșenițchi și a lui Victor Pruteanu în funcțiile de viceprimar.
Exclusiv TV
