SUA analizează ridicarea unor sancțiuni asupra petrolului

10.03.2026, 13:41
Administrația de la Washington intenționează să renunțe la unele sancțiuni asupra petrolului, pentru a stimula oferta pe piață și pentru a reduce prețurile, pe fonul crizei din Orientul Mijlociu. Anunțul a fost făcut de liderul de la Casa Albă, Donald Trump, care se declară încrezut că operațiunea împotriva Iranului se va încheia curând.

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, este dispus să renunțe la sancțiuni impuse unor state petroliere, pentru a evita un colaps pe piața carburanților. Liderul de la Casa albă nu a menționat despre ce țară este voriba, însă declarațiile au fost făcute după o discuție cu liderul rus, Vladimir Putin, în contextul în care Rusia este unul dintre cei mai mari producători și exportatori de petrol din lume. În același timp, Trump l-a menționat și pe președintele chinez, Xi Jinping, China fiind un partener comercial important al Rusiei și un importator major de petrol.

Explicațiile sale vin într-un moment de volatilitate pe piețele energetice, generate de conflictul din Orientul Mijlociu. După aceste afirmații, prețurile petrolului au scăzut, iar piețele bursiere au înregistrat creșteri în dimineața de 10 martie, în urma unei zile marcate de fluctuații puternice, transmite realitatea.md. Trump a mai spus că războiul dintre Statele Unite și Israel împotriva Iranului s-ar putea încheia mai devreme decât se estima inițial.

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a declarat săptămâna trecută că Washingtonul analizează posibilitatea ridicării sancțiunilor asupra petrolului rusesc. Declarația a venit la o zi după ce administrația americană a autorizat temporar India să cumpere petrol din Rusia. Potrivit autorităților americane, guvernul SUA a relaxat temporar sancțiunile economice pentru a permite vânzarea către India a petrolului rusesc care este în prezent blocat pe mare, restricțiile fiind impuse anterior din cauza conduitei Moscovei în negocierile pentru încheierea războiului din Ucraina. Liderul de la Kiev, Vladimir Putin, susține că Rusia este interesată de noi piețe de desfacere, în contextul deciziei Uniunii Europene de a renunța definitiv la gazele rusești din 2027.

VLADIMIR PUTIN, președintele FR: "Acum se deschid noi piețe și poate ne-ar fi mai convenabil să sistăm acum livrările pe piața europeană. Să trecem pe piețele care se deschis și acolo să ne consolidăm poziția. Vreau să fiu înțeles, nu este vorba despre dedesubturi politice. Dar dacă aici peste o lună sau două se va renunța la livrările noastre, e mai bine să mergem acolo unde țările vor deveni parteneri de încredere pentru noi. Încă nu este o decizie, sunt doar niște gânduri spuse cu voce tare".

Amintim că situația dificilă de pe piața petrolieră mondială a intervenit după lansarea operațiunii militare Americano-israeliene în Iran pe data de 28 februarie curent. Prețurile la burse au crescut inclusiv după ce Teheranul a anunțat că blochează strâmtoarea Hormuz, prin care erau transportate 30 la sută din produsele petroliere la nivel mondial.

Exclusiv TV