Dosarul „frauda bancară” rămâne unul dintre cele mai mari cazuri de corupție investigat în Moldova. Autoritățile au reușit să aplice sechestre de miliarde de lei pe bunuri și active, iar o parte din fonduri a fost deja recuperată și transferată către stat și către băncile aflate în proces de lichidare. Potrivit Agenției de Recuperare a Bunurilor Infracționale din cadrul Centrului Național Anticorupție, valoarea totală a bunurilor puse sub sechestru în acest dosar a ajuns la 7,57 miliarde de lei. Datele au fost prezentate de conducerea CNA, care a ieșit la raport în fața deputaților.
VITALIE RACU, șeful Agenției de Recuperare a Bunurilor Infracționale: „Referitor la frauda bancară, la ziua de astăzi, avem puse sechestre în valoare totală de 7,57 miliarde de lei, cu suportul ARBI s-a pus sechestru în valoare de 4,84 de miliarde de lei, 2,73 miliarde de lei au fost de către Procuratura Anticorupție. Conform ultimelor date pe care le avem, s-au executat și s-au transferat către băncile în proces de lichidare, fie către Ministerul Finanțelor, aproximativ 1,5 miliarde de lei. Iar pe partea ce ține de lichidarea băncilor, s-a transferat aproximativ 3 miliarde de lei în vederea lichidării datoriilor față de stat.”
Potrivit directorului Centrului Național Anticorupție, Alexandr Pânzari, în 2025 instituția și-a concentrat eforturile pe intensificarea luptei împotriva corupției, cu o atenție sporită asupra celei electorale, recuperării bunurilor provenite din infracțiuni și fortificării mecanismelor de prevenire a flagelului.
Cele mai frecvente abateri au fost coruperea activă, coruperea pasivă și traficul de influență. Localitățile în care s-au comis cele mai multe infracțiuni sunt municipiile Chișinău și Bălți, precum și raioanele Călărași, Hâncești și Florești. Tot în anul 2025, Agenția de Recuperare a Bunurilor Infracționale din cadrul CNA a aplicat sechestre pe mai multe bunuri în valoare de milioane de lei. În urma acestor investigații au fost aplicate sechestre pe 1.066 bunuri, a căror valoare totală a ridicat peste 710 milioane de lei. Pentru a preveni înstrăinarea acestora, au fost emise ordine de înghețare, vizând 363 bunuri. Pe parcursul anului, pe conturile gestionate de CNA, au fost depuse sau transferate sume care depășesc 243 milioane de lei. La sfârșitul anului, soldul mijloacelor financiare a constituit aproape 710 milioane de lei.
Amintim că frauda bancară a avut loc în anii 2013-2014 prin sustragerea fondurilor financiare din tre bănci – Banca de Economii, Banca Socială și Unibank. În total au fost sustrase aproximativ 14 miliarde de lei. Pentru a salva cele trei bănci, Guvernul a contractat două credite de la Banca Națională. Ulterior, această sumă a fost transformată în datorie de stat. Potrivit justiției, cei mai mari beneficiari ai devalizării sistemului bancar ar fi fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc și Ilan Șor, fugarul condamnat la 12 ani privațiune de liberate în acest dosar.
Exclusiv TV
