Sistemul de Intrare/Ieșire se extinde la hotarele Republicii Moldova. Începând cu ziua de astăzi, noul sistem a devenit operațional în toate punctele de trecere a frontierei moldo-române.
Astfel, din 2 martie, noul tip de control a fost extins la punctele de trecere Leușeni-Albița; Sculeni-Sculeni; Leova-Bumbăta; Giurgiulești-Galați și punctul de trecere feroviar Ungheni-Iași. Poliția de Frontieră informează că, sistemul EES se aplică cetățenilor acelor state care nu fac parte din Uniunea Europeană și care efectuează șederi de scurtă durată pe teritoriul UE. Regula cuprinde și cetățenii Republicii Moldova, care călătoresc în baza pașaportului biometric.
Sistemul de intrare/ieșire presupune scanarea documentului de călătorie, colectarea datelor biometrice, cum ar fi imaginea facial și amprentele digitale și crearea unui dosar electronic individual pentru călători. Copiii sub 12 ani și persoanele pentru care captarea amprentelor este fizic imposibilă sunt exceptați de la amprentare.
Exclusiv TV
