Sistemul EES extins la graniță

24.11.2025, 16:14
Începând cu ziua de astăzi, EES - noul sistem electronic de intrare și ieșire la graniță este funcțional și în punctele de trecere ale frontierei Giurgiulești-Galați și Cahul-Oancea. Poliția de Frontieră informează că în prima etapă, sistemul va funcționa prin preluarea datelor din documentele de călătorie ale cetățenilor statelor din afara Uniunii Europene, informațiile fiind introduse în bazele de date.

Implementarea nu include, pentru moment, colectarea elementelor biometrice precum imaginea facială sau amprentele digitale. Precizăm că în țara noastră, sistemul EES este pe deplin funcțional din data de 12 octombrie, la Aeroportul Internațional „Eugen Doga”. Acesta presupune că la fiecare trecere a frontierei, sistemul înregistrează amprentele, imaginea feței și datele din pașaportul călătorilor. Platforma calculează automat câte zile a stat fiecare persoană în spațiul european și va aplica regula clară: maximum 90 de zile într-o perioadă de 180 de zile pe parcursul unui an. Măsura vizează direct cetățenii din afara Uniunii Europene, inclusiv pe cei din Moldova, care călătoresc în spațiul Schengen.

Exclusiv TV