Începând cu data de 2 martie 2026, Sistemul de Intrare/Ieșire (EES) al Uniunii Europene va deveni operațional și la Punctele de Trecere a Frontierei Leușeni-Albița; Sculeni-Sculeni; Leova-Bumbăta; Giurgiulești-Galați, portuar și feroviar; Ungheni-Iași, feroviar.
Potrivit Serviciului Vamal, sistemul se aplică cetățenilor din statele care nu fac parte din Uniunea Europeană și care efectuează șederi de scurtă durată pe teritoriul Europei. Este vorba despre cel mult 90 de zile în oricare 180 de zile ale anului. Pentru fiecare cetățean NON-UE care intră în România prin punctele deja operaționalizate, sistemul înregistrează data și locul intrării și ieșirii, colectează imaginea facial și patru amprente digitale. Astfel sistemul va calcula automat durata șederii legale în spațiul Schengen. Instituția mai menționează că, datele sunt preluate la prima intrare, iar la călătoriile ulterioare verificarea se va realiza automat, reducând timpul de așteptare la frontieră.
Exclusiv TV
