Mai puține gospodării din Moldova vor beneficia, în acest an, de compensații pentru consumul energetic. Din totalul de peste 783 de mii de cereri depuse pe platforma compensatii.gov.md, au fost admise ca fiind eligibile pentru ajutor doar 605 mii, mai puțin cu peste 100 de mii față de iarna trecută. Beneficiarii își pot verifica deja statutul în cabinetul personal de pe platforma digitală, unde este afișată și suma alocată, cuprinsă între 500 și 1.000 de lei pe lună. Plățile sunt virate în conturile cetățenilor chiar începând cu ziua de astăzi.
Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a declarat, într-o conferință de presă că a fost finalizat procesul de analiză a tuturor celor peste 783 de mii de cereri depuse pe platforma de compensatii.gov.md, în luna noiembrie. Calificate într-un final, au fost peste 605 mii de cereri. Totodată, distribuția compensațiilor arată că 53% dintre gospodării vor primi compensația maximă - care reprezintă 800 de lei pentru cei care se încălzesc cu combustibili solizi și 1000 de lei pentru oricare altă sursă de încălzire. 23% dintre solicitanți vor primi o sumă intermediară, în funcție de gradul de vulnerabilitate al familiei, iar 24% vor beneficia de compensația minimă în valoare de 500 de lei.
Așadar, în acest an, de compensații la căldură vor beneficia mai puține familii, mai puține familii, cifra fiind în scădere cu 120 de mii față de sezonul precedent. Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a precizat că ajutorul de stat a fost țintit către cele mai vulnerabile categorii de cetățeni.
NATALIA PLUGARU, ministra Muncii și Protecției Sociale: "Aceste 605 mii 538 de gospodării de fapt reprezintă în totalitate peste 1 milion 200 de persoane pentru că fiecare gospodărie este formată din mai mulți membri. După cum vedeți, compensațiile, vor fi oferite în mare parte pensionarilor, care sunt în jur de 400 de mii, gospodăriilor care au copii și tineri – în jur de 340 de mii, gospodării care au persoane cu dizabilități – peste 23 de mii de persoane și șomeri – peste 11 mii de persoane".
Plățile deja au început să fie virate în contul beneficiarilor.
NATALIA PLUGARU, ministra Muncii și Protecției Sociale: „Compensațiile vor fi acordate lunar pe durata întregului sezon de încăzlire. Plățile vor începe chiar în ziua de azi pentru persoanele care au indicat în cerere un card bancar sau card social, plățile vor fi transferate astăzi pentru cei care nu au indicat un cont bancar și doresc să primească compensația la poștă, vor putea ridica aceste compensații începând cu ziua de luni, 15 decembrie, la toate oficiile poștale din țară, ca de obicei, cu prezentarea buletinului de identitate.”
Precizăm că spre deosebire de anii precedenți, atunci când partenerii internaționali au sprijin semnificativ programul de compensații, în acest an, banii sunt alocați exclusiv din bugetul de stat și reprezintă o sumă estimativă de 2,3 miliarde de lei. Pentru comparație, anul trecut, din fondul național au fost alocate doar 1,5 miliarde de lei, restul fiind fonduri externe.
Amintim că, noimebrie este ultima lună când statul mai compensează 110KWh de energie electrică în facturi pentru toți consumatorii. Din decembrie, facturile la curent vor fi emise fără compensații. Cetățenii care au neclarități cu privire la modul de acordare a compensațiilor pentru perioada rece a anului, pot apela la Centrul Unic de apel al ministerului Muncii și Protecției Sociale - 0 8000 5000.
Exclusiv TV
