Plățile sunt disponibile începând cu 10 ianuarie pe cardurile bancare sau la oficiile poștale. Precizările au fost făcute de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, care a reiterat că pentru lunile ianuarie - martie, consumatorii vor beneficia de suport și la plata facturilor pentru energia electrică și încălzirea centralizată.
Pentru luna decembrie 2024, 680 de mii 147 de gospodării, care cuprind un milion 300 de mii de persoane, au beneficiat de compensații pentru consumul de gaze naturale. Astfel, bugetul total al programului ”Ajutor la contor” pentru ultima lună din anul trecut a fost de 495 de milioane de lei.
"Compensația medie pentru luna decembrie a fost de 727 lei. Pentru toți beneficiarii, ne asigurăm că tariful post compensații nu este mai mare comparativ cu anul trecut. Pentru perioada ianuarie-martie, toți beneficiarii de compensații, vor primi și compensații pentru electricitate. Guvernul va compensa creșterea de tarif pentru un consum lunar de 110 kWh", - a mai anunțat ministrul Alexei Buzu pe pagina sa de socializare.
Precizăm că, în luna decembrie, valoarea minimă a compensației pentru energie a crescut de la 300 până la 500 de lei, iar valorea maximă - de la 800 de lei până la 1.000 de lei. În noiembrie, peste 700.000 de consumatorii s-au înregistrat pe platforma programului guvernamental „Ajutor la Contor”. În decembrie, au mai fost depuse peste 33 de mii de cereri noi, care urmează să fie examinate.
Exclusiv TV

