Guvernul a aprobat majorarea compensației pentru acoperirea parțială a tarifului la gazele naturale. Astfel, majorarea constituie în medie puțin peste 190 de lei, potrivit calculelor prezentate de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu. Toate plățile vor fi disponibile pe carduri și la oficiile poștale începând cu data de 10 ianuarie 2025.
Consumul energetic va fi compensat parțial pentru 634 de mii 335 de gospodării din toată țara. În contextul creșterii cu 27 la sută a tarifului la gaze, pentru ultima lună din an va crește și ajutorul de stat, reiterează ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu.
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: "Angajamentul de bază al Guvernului este să țintim un tarif post- compensație care nu este mai mic decât cel de anul trecut pentru toți beneficiarii de compensații din acest an. Astfel, compensația pentru luna decembrie, în special pentru cei care consumă gaze, va crește. Pragul minim pentru luna decembrie a crescut de la 300 la 500 de lei, iar pentru cei mai vulnerabili consumatori de gaze, pragul maxim va fi de o mie de lei. Estimările noastre arată că per general compensația medie va crește de la 524 de lei ăn luna noiembrie, la 715 lei în luna decembrie".
Potrivit estimărilor ministerului Muncii și Protecției Sociale, cele mai multe gospodării, peste 278 de mii, vor beneficia în luna decembrie de o compensație între 700 și 800 de lei. Iar peste 243 de mii de gospodării vor primi compensații minime între 500 și 600 de lei. Ajutor maxim care va varia între 900 și 1000 de lei va fi acordat pentru puțin peste 93,5 mii de gospodării din țară, urmate de altele peste 19 mii care vor ridica un ajutor între 800 și 900 de lei. Cele mai puține – peste 8 mii de gospodării vor primit o compensație între 600 și 700 de lei.
Ministrul a amintit că este vorba despre compensarea unui consum de pînă la 150 m3 de gaze. Noua plată va fi disponibilă începând cu 10 ianuarie.
În noiembrie, peste 700.000 de consumatorii s-au înregistrat în programul guvernamental „Ajutor la Contor”. În decembrie, au mai fost depuse peste 33 de mii de cereri noi, care vor fi trecute prin toate filtrele de verificare pînă la aprobare. Amintim că, în acest sezon rece, pentru prima dată, cetățenii primesc compensații monetare, oferite direct fiecărei gospodării eligibile pe cardul bancar al solicitantului sau la poștă. În luna noiembrie peste 237 de mii de familii au beneficiat de compensația maximă de 800 de lei, iar aproximativ 396 de mii de gospodării, au primit ajutoare între 300 și 800 de lei. Bugetul alocat pentru programul ”Ajutor la contor” în noiembrie a fost de aproximativ 334 de milioane de lei.
Exclusiv TV
