Cetățenii care-și încălzesc locuințele cu gaze naturale și au solicitat compensații pentru căldură, vor beneficia de un sprijin mai mare din partea statului pentru luna decembrie. Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, a anunțat că valorea minimă a compensației va fi majorată de la 300 de lei până la 500 de lei, iar valorea maximă - de la 800 de lei până la 1.000 de lei. Cei mai mulți cetățeni ar urma să ridice pentru această lună o plată minimă. Compensațiile vor fi disponibile începând din 10 ianuarie.
Potrivit calculelor preliminare ale Ministerului Muncii și Protecției Sociale, pentru luna decembrie, în jur de 243 de mii de consumatori vor primi compensații de până la 500 de lei, iar peste 93 de mii vor beneficia de compensații maxime. Bugetul pentru compensații în luna decembrie va fi de aproape jumătate de miliard de lei, susține ministrul Alexei Buzu.
Potrivit ministrului Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, compensațiile vor fi disponibile începând din 10 ianuarie.
Referitor la solicitările de creștere a tarifului la energia termică, ministrul Muncii și Protecției Sociale a menționat că autoritățile vor analiza decizia Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică, iar ulterior vor reveni cu ajustări la valoare comepensațiilor, pentru a susține cetățeni la plata facturilor din acest sezon rece. Același lucru se va întâmpla în cazul în care vor exista solicitări privind majorarea tarifului la energia electrică.
ALEXEI BUZU, ministrul Muncii și Protecției Sociale: ”În luna ianuarie noi vom face din nou modificări la hotărârea de Guvern, vom ajusta valoarea compensațiilor pentru acei peste 120 de mii de beneficiari de compensație pentru care energia termică este sursa principală de încălzire. Și aceștia vor beneficia de o compensație mai mare în luna ianuarie, în așa mod încât, aceste creșteri de tarif nu vor afecta prețul final achitat de ei, dar prețul final achitat de ei atât în luna noiembrie, decembrie, cât și în luna ianuarie nu va fi mai mare decât cel achitat anul trecut”.
În noiembrie, peste 700.000 de consumatorii s-au înregistrat în programul guvernamental „Ajutor la Contor”. În decembrie, au mai fost depuse peste 33 de mii de cereri noi. Astfel, potrivit Ministerului Muncii și Protecției Sociale, cererile noi urmează să fie și ele trecute prin toate filtrele de cerificarea. Amintim că, în acest sezon rece, pentru prima dată, cetățenii primesc compensații monetare, oferite direct fiecărei gospodării eligibile pe cardul bancar al solicitantului sau la poștă.În luna noiembrie peste 237 de mii de familii au beneficiat de compensația maximă de 800 de lei, iar aproximativ 396 de mii de gospodării, au primit ajutoare între 300 și 800 de lei. Bugetul alocat pentru compensațiile acordate în noiembrie a fost de aproximativ 334 de milioane de lei.
Exclusiv TV
