Sportivii moldoveni au avut un debut de senzație la Campionatul Mondial de Armwrestling din Bulgaria. În prima zi a competiției, lotul național a urcat de 11 ori pe podium, 4 dintre care pe prima poziție.
Selecționata Republicii Moldova a început în forță Campionatul Mondial de Armwrestling, competiție ce se desfășoară în Bulgaria și reunește sportivi din 60 de țări.
În prima zi a turneului, „tricolorii” au obținut nu mai puțin de 11 medalii, dintre care patru de aur. Campioni mondiali au devenit Alina Iordachi la 70 kg, brațul stâng, tineret, Dumitru Bulat, 85 kg, brațul drept, tineret, Irina Moisova, 55 kg, brațul stâng, junioare și Gabriel Sărăcuța la 65 kg, brațul drept, subjuniori. Performanța Irinei Moisova a fost completată și de o medalie de argint la brațul drept. Vicecampioni mondiali au devenit și Tiberius Țurcan, Alexei Sipilov, Matei Țurcan și Mihai Ostaci, în timp ce bronzul a fost cucerit de Tudor Bolbocean și Walter Basico.
După această primă zi de întreceri, echipa masculină a Moldovei ocupă locul 5 la general, iar cea feminină se clasează pe poziția a 4-a. Campionatul Mondial, aflat la ediția a 46-a, se va încheia pe 23 septembrie.
Exclusiv TV
