Canotorii moldoveni Mihai Chihaia și Elena Glinzan au cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de caiac-canoe, rezervat sportivilor cu vârsta sub 23 de ani, care a avut loc în Bulgaria.
Canotorii moldoveni Mihai Chihaia și Elena Glizan au cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de canoe, rezervat sportivilor cu vârsta sub 23 de ani. Tandemul Chihaia-Glizan au devenit vicecampioni mondiali în proba de canoe mixt pe distanța de 500 m. Aceștia au încheiat cursa cu timpul de 01:53.46, cu aproape 2 secunde mai puțin decât câștigătorii cursei Aleksandr Bots - Ekaterina Shliapnikova 01:52.57, care au evoluat la competiția de la Plovdiv, Bulgaria sub drapel neutru.
La competiția din Bulgaria au participat 20 de sportivi canotori moldoveni. 11 canoiști au ajuns în finala grupei A, arătând o competitivitate solidă pe arena mondială. Iar cei doi medaliați, Mihai Chihaia și Elena Glizan, au demonstrat că pot reprezenta Republica Moldova la cel mai înalt nivel, cei doi arătând rezultate destul de bune și în probele individuale.
Exclusiv TV

