Moldoveanul Vladislav Blănuță face un pas important în cariera sa fotbalistică. Atacantul de 22 de ani a semnat cu Dinamo Kiev și va debuta în cupele europene, urmând să evolueze în grupele Ligii Conferințelor UEFA.
Atacantul moldovean Vladislav Blănuță își continuă cariera pe o scenă importantă a fotbalului european. Jucătorul originar din Sărata-Galbenă, raionul Hîncești, a semnat un contract valabil pe cinci ani cu Dinamo Kiev și va evolua alături de formația ucraineană în grupa unică a Ligii Conferințelor UEFA. Blănuță a ajuns la Dinamo Kiev de la FC Universitatea 1948 Craiova, club retrogradat recent în Liga a III-a din România. Potrivit presei române, transferul s-a ridicat la 2,6 milioane de euro, sumă la care se pot adăuga încă 300 de mii de euro sub formă de bonusuri de performanță. Totodată, atacantul de 22 de ani va încasa un salariu anual de aproximativ 500 de mii de euro.
În sezonul precedent, Blănuță a evoluat pentru Universitatea Cluj-Napoca, reușind să marcheze 12 goluri în 37 de partide. Fotbalistul crescut la Hâncești a fost căpitanul naționalei U21 a Republicii Moldova, însă în 2023 a decis să reprezinte România. A participat la Campionatul European U21 din Slovacia, unde a debutat contra Spaniei, dar a fost eliminat după doar șapte minute petrecute pe teren. De-a lungul carierei, Blănuță a mai jucat pentru Pescara Calcio în Italia, apoi pentru Universitatea 1948 Craiova, club la care a rămas până în vara acestui an.
Exclusiv TV
