Studenții moldoveni vor putea beneficia și în perioada 2026-2028 de burse oferite de Guvernul Ungariei în cadrul programului „Stipendium Hungaricum”. Acest lucru va fi posibil după ce Guvernul a decis inițierea negocierilor și semnarea unui nou Memorandum de înțelegere între Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului al Ungariei.
Noul Memorandum va înlocui acordul semnat în 2022 și va marca cea de-a cincea ediție a programului, lansat inițial în 2014. Documentul are drept scop promovarea mobilității academice pentru tinerii din Republica Moldova prin participarea la programul de burse oferite de Guvernul Ungariei, prin intermediul Fundației Publice Tempus.
Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a declarat că prin semnarea acestui Memorandum este oferită în continuare oportunitatea pentru studenții din Republica Moldova să-și facă studiile de licență, master și doctorat în Ungaria.
În prezent, Ungaria oferă 40 de burse anual pentru cetățenii moldoveni la toate ciclurile de studii superioare (licență, master și doctorat). Domeniile de studiu includ următoarele specialități: agricultura, ingineria, științele exacte, tehnologiile informaționale și științele politice.
Totodată, Memorandumul prevede crearea unui Program pentru absolvenții programului de burse care va permite urmărirea parcursului lor profesional și crearea unei rețele de absolvenți ai programului.
moldpres.md
