Simona Halep s-a retras din tenisul profesionist

5.02.2025, 15:38
Simona Halep a pierdut în primul tur la Transylvania Open în fața Luciei Bronzetti, scor 1-6, 1-6. La finalul partidei, fosta dublă campioană de grand slam a anunțat că se retrage din tenis, meciul fiind ultimul din cariera sa de tenismenă profesionistă.

Simona Halep a jucat ultimul meci al carierei sale. Sportiva română a anunțat că se retrage din tenis, imediat după ce a pierdut cu Lucia Bronzetti în primul tur de la Transylvania Open. Fostul lider WTA și-a motivat decizia spunând că fizicul nu îi mai permite să fie competitivă la cel mai înalt nivel.

Simona a fost extrem de emoționată când a făcut anunțul trist pentru toți fanii săi, dar a ținut să precizeze că a realizat tot ce se putea în "sportul alb" și că în viața sa începe un nou capitol.

Simona Halep lasă în urmă o carieră impresionantă, în care a ajuns pe cele mai înalte culmi ale tenisului mondial. Aceasta a câștigat două titluri de Grand Slam, la Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019 și a jucat alte 3 finale, două la Paris și una la Australian Open. De asemenea, Simona a fost lider WTA timp de 64 de săptămâni, fiind pe locul 12 all-time la acest capitol. În total, Simona Halep a câștigat 24 de titluri WTA, în afara celor două de Grand Slam mai având în palmares și 9 titluri WTA 1000.

Exclusiv TV