Radu Albot a cedat în fața lui Novak Djokovic

27.08.2024, 14:20
Tenismanul moldovean, Radu Albot, a pierdut meciul din primul tur la US Open, contra sârbului Novak Djokovic, numărul 2 ATP. Sportivul din țara noastră a fost învins în 3 seturi, scor 6-2, 6-2, 6-4, după două ore și 8 minute de joc.

Tenismanul moldovean, Radu Albot, locul 138 în clasamentul ATP, a fost învins în primul tur al ultimului turneu de mare șlem al anului, US Open, de Novak Djokovic, numărul 2 ATP și câștigător al medaliei de aur la Jocurile Olimpice 2024 de la Paris. Duelul a început într-o manieră echilibrată, Albot și Djokovic împărțindu-și primele game-uri ale partidei. Sârbul s-a distanțat, însă, pe tabelă după ce a reușit 5 game-uri consecutive de la scorul de 2-2, adjudecându-și primul set în doar 33 de minute. Albot a câștigat, la fel ca în startul partidei, și primul game al setului secund, dar apoi Djokovic a preluat conducerea pe tabelă, reușind două game-uri consecutive. Moldoveanul a făcut primul break al meciului, reușind să egaleze, dar Nole nu i-a mai dat apoi nicio șansă, reușind o nouă serie de 4 game-uri câștigate la rând. Cel de-al treilea set a fost cel mai echilibrat dintre toate, cei doi sportivi împărțindu-și game-urile până la scorul de 3-3. Djokovic a reușit apoi să facă singurul break al setului și, legând 3 game-uri consecutive, s-a distanțat la 5-3. Deși Albot a mai câștigat un game, sârbul a închis imediat jocul și s-a calificat în turul 2 la US Open, acolo unde îl va înfrunta pe compatriotul său, Laslo Djere, care l-a învins în 5 seturi, pe Jan-Lennard Struff.

Pentru Radu Albot aceasta a fost prima confruntare contra lui Novak Djokovic din carieră. Aceasta a fost a 10-a oară când Albot a ajuns pe tabloul principal al competiției de la Us Open, cel mai bun rezultat al său fiind înregistrat în 2017, atunci când a ajuns în Turul 3.

Exclusiv TV