Etapa a 13-cea din Superliga Moldovei la Fotbal s-a terminat cum nu se putea mai bine pentru Petrocub Hâncești. Campioana din sezonul precedent, a câștigat pe teren propriu duelul cu CSF Bălți, scor 1-0, și a urcat pe locul secund în campionat.
Campioana entitre a moldovei, Petrocub Hîncești, a câștigat, cu 1-0, duelul de pe teren propriu din runda a 13-cea din Superligă, și a urcat pe locul doi în clasament. Golul victoriei a fost marcat pe final de meci, în minutul 90, de Sergiu Plătică, după o pasă a lui Vladimir Ambros. Astfel, după această victorie la limită, Hînceștenii au adunat 23 de puncte, și s-au situat pe locul secund, devansândule pe Zimbru și CSF Bălți, cu un punct. Scorul penultimei etape a fazei întâi, a fost înregistrat de Sheriff Tiraspol, care a dispus de lanterna roșie a clasamentului, FC Florești, cu un scor incredibil de 8-0. "Viespile" au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, care au fost marcate de Rasheed Akanbi, care a marcat o dublă și Abou Ouattara, cu o reușită. După pauză, tiraspolenii, au continuat asediul. În minutul 51, tânărul Veaceslav Kozma, care a fost introdus pe teren pentru repriza secundă, a marcat primul său gol pentru echipa mare a Sheriff-ului. ”Galben-Negrii” nu au fost mulțumiți de avantajul de pe tabelă, și după minutul 80 aceștia au mai marcat de patru ori. Danila Forov, a marcat pentru 5-0, în minutul 82, iar cinci minute mai târziu, Ajak Riak a trimis și el balonul în plasă. După doar un minut, Rasheed Akanbi a mai marcat odată, reușind astfel hat-trick-ul. Punctul final pe tabelă, a fost stabilit în prelungiri, de Ayyoub Allach.
Sheriff ocupă primul loc în clasament, cu 35 de puncte, soarta fazei întâi fiind demult timp deja hotărâtă pentru ei. Zimbru Chișinău au reușit și ei o victorie categorică în deplasare, scor 3-1, cu Spartanii Sportul, iar Dacia-Buiucani și Milsami Orhei au terminat la egalitate, scor 1-1.
Exclusiv TV
