Sheriff Tiraspol a câștigat ”Clasico de Moldova” și a revenit pe prima poziție a clasamentului Superligii după o pauză îndelungată. Iar Milsami Orhei a obținut prima victorie din noul sezon competițional, scor 6-0, cu FC Florești.
În week-end a avut loc etapa a patra a Superligii Moldovei la fotbal, iar meciul principal a fost cel dintre Sheriff Tiraspol și Zimbru Chișinău, numit și ”Clasico de Moldova”. „Galben-Verzii” au început tare duelul de pe teren propriu, iar Justice Ohajunwa a deschis scorul în minutul 4, după o execuție din interiorul careului. Oaspeții însă au forțat și au egalat relativ rapid. Alesio Mija a egalat în minutul 12, după o lovitură liberă executată de „Viespi” de la mijlocul terenului, mingea a ajuns în careul mic, unde Mija a îndeplinit o simplă formalitate. Sheriff a preluat avantajul în meci doar trei minute mai târziu, când Peter Ademo a marcat din interiorul careului după o fază fulger, acesta dovedinduse a fi și golul victoriei, pentru că cele două echipe nu au mai marcat până la final. Astfel, Sheriff a adunat 12 puncte după această victorie și a trecut pe prima poziție în clasament. Zimbru ocupă poziția a doua cu nouă puncte. Într-o altă partidă din etapa a patra, campioana moldovei entitre, Petrocub Hîncești a dispus pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Dacia Buiucani. Golurile partidei au fost marcate în repriza secundă de Constantin Sandu în minutul 56 și Marin Căruntu pe final de meci. Scorul etapei a fost înregistrat în disputa dintre Milsami Orhei și FC Florești. „Vulturii Roșii” au câștigat prima partidă din noul sezon al Superligii la scor de tenis, 6-0. Trei puncte în clasament a obținut și CSF Bălți care au dispus la limită de Spartanii Sportul, scor 1-0. Vadim Yacovlev a marcat golul victoriei pentru Bălțeni, în minutul 33 al partidei.
Următoarea etapă a Superligii Moldovei va avea loc în week-end-ul, 31 august-1 septembrie.
Exclusiv TV

