Echipa națională de robotică a cucerit două medalii de aur

1.10.2024, 09:44
Tinerii din Moldova fac istorie. Pentru a patra ediție consecutiv, echipa țării noastre se întoarce acasă cu aur de la cea mai mare Olimpiadă mondială de robotică pentru liceeni FIRST Global Challenge, care s-a desfășurat în perioada 26-29 septembrie în Atena, Grecia. Competiția este destinată elevilor de 15-18 ani și a reunit reprezentanți din 193 de țări ale lumii.

Echipa Republicii Moldova a devenit dublă campioană a olimpiadei. Prima medalie de aur a fost pentru Alianța Câștigătoare FIRST Global. Acest premiu este acordat celor patru echipe din alianța care au învins în meciul final al competiției. Echipa Republicii Moldova a obținut acest titlu în alianță cu echipele din China, Madagascar și Insulele Cook.

Cea de-a doua medalie de aur a fost obținută la categoria Inovație în Inginerie. Premiul este acordat echipelor care demonstrează creativitate și inovație în construirea robotului pentru a îndeplini un aspect specific al competiției. Tema acestei ediții a fost Feeding the Future și s-a axat pe securitatea alimentară globală cu scopul de a crea sisteme alimentare durabile. Succesul Republicii Moldova a fost posibil grație implicării unei echipe extinse de 12 elevi, care au reușit să ridice drapelul țării pe podiumul concursului.

Olimpiada de robotică FIRST Global Challenge este o competiție mondială anuală care reunește liceeni din peste 190 de țări pentru a rezolva provocări reale prin intermediul roboticii. Evenimentul promovează educația STEM și încurajează colaborarea interculturală, ajutând elevii să-și dezvolte abilități tehnice, subliniind în același timp valori de muncă în echipă. Rezultatele remarcabile ale liceenilor moldoveni a fost apreciată de conducerea ministerului Educației și Cercetării.

"Rezultatele remarcabile obținute de echipa națională de robotică ne dovedește cât de importantă este formarea unei generații de tineri pregătită pentru provocările și oportunitățile unei lumi globalizate și în continuă schimbare", - se menționează într-un mesaj al ministrului Dan Perciun.

Echipa Republicii Moldova participă la First Global Challenge din 2017, chiar de la lansarea competiției. În 2018, selecționata Moldovei a obținut o medalie de bronz la competiția din Mexic. În 2019, echipa s-a distins cu trei medalii de aur în Dubai, EAU, în 2022 a câștigat o altă medalie de aur în Geneva, Elveția, iar în 2023 - o medalie de aur și una de argint în Singapore.

Exclusiv TV