Doi elevi din Republica Moldova au obținut o medalie de aur și una de argint la Olimpiada Internațională de Fizică și Astronomie, care s-a desfășurat în Houston, Statele Unite ale Americii.
Este vorba despre elevii din Chișinău Ostalep Valeriu și Toma Gabriel, care sunt primii și singurii reprezentanți ai țării noastre la această prestigioasă competiție internațională.
Pe parcursul anului 2023 de la concursurile internaționale, elevii noștri s-au întors acasă cu 52 de premii, dintre care 6 medalii de argint, 25 de medalii de bronz, 18 mențiuni de onoare, un loc 4 la proba pe echipe și două premii speciale în cadrul concursului de știință și inginerie.
diez.md
