Sportivii care au participat la Jocurile Paralimpice, întâmpinați la Aeroport

10.09.2024, 17:37
Fanfară, flori, aplauze și multă recunoștință. Așa au fost întâmpinați, astăzi, sportivii care au reprezentat țara noastră la Jocurile Paralimpice de la Paris, încheiate pe 8 septembrie. Doi dintre cei cinci sportivi au revenit acasă cu medalii de argint și bronz. Este vorba despre para judocanii Ion Basoc și Oleg Crețul, ambii nevăzători. Lotul paralimpic a fost așteptat la aeroportul internațional Chișinău de zeci de susținători, dar și de conducerea statului.

Au demonstrat că dizabilitatea poate fi transformată în abilitate, dacă ai un vis și muncești cu perseverență. Este și cazul lui Ion Basoc, judocanul de 36 de ani care a scris istorie pentru țara noastră, întrucât a cucerit prima medalie de argint din istoria Republicii Moldova în cadrul Jocurilor Paralimpice. Sportivul nevăzător, se află pe locul II în ratingul mondial, în categoria de greutate de peste 90 de kg. El spune că a sperat la medalia de aur, dar acum e și mai motivat să atingă un nou scop.

Iar Oleg Crețul, care este și președintele Federației Moldovenești de Parajudo, a cucerit medalia de bronz la categoria de 90 de kg. Sportivul în vârstă de 49 de ani este la a cincea participare la Jocurile Paralimpice și spune că medalia din acest an, a fost râvnită cu mai mult efort.

Sportiva Ina Cernei a fost prima femeie din Republica Moldova care a concurat la proba de para judo de la Jocurile Paralimpice. Chiar dacă nu a obținut un loc de frunte, ea spune că a fost o experiență inedită care a motivat-o să munească și mai mult.

Antrenorul lotului de para judo, Vitalie Gligor, spune că sportivii noștri au fost bine pregătiți și aveau toate șansele să devină campioni.

VITALIE GLIGOR, antrenorul lotului de para judo: ”Am visat la un rezultat mai înalt. Vă spun cu certitudine că sportivii erau pregătiți și aveau toate șansele de a deveni campioni, dar în sport este așa cum este. Cel mai important este că sportivii noștri s-au luptat cu demnitate și caracter. Mă mândresc că au fost niște bărbați adevărați.”

Alți doi sportivi din lotul național paralimpic sunt Larisa Marinenkova și Gheorghe Spînu. Prima a participat la proba de para powerlifting, clasându-se pe locul 7. Iar al doilea a concurat la para atletism aruncarea greutății, clasa F35, reușit să ocupe locul 8 în finală, cu un rezultat de 9 metri și 62 cm, care este cel mai bun rezultat de-a lungul carierei sale. Să-i felicite pentru performanțele de la competiția internațională a venit și șefa statului, Maia sandu. Ea le-a mulțumit sportivilor că au reprezentat Moldova cu demnitate.

Pentru rezultatele obținute, sportivii paralimpici vor primi premii din partea statului. Pentru medalia de argint, remunerația este de 2,6 milioane de lei, iar pentru cea de bronz - două milioane de lei. Sportivii care s-au clasat între locurile 4 și 8 la jocurile olimplice și paralimpice vor primi între 600 și 200 de mii de lei. Premii vor fi acordate și antrenorilor, medicilor și masiorilor care au pregătit sportivii. Amintim că Jocurile Paralimpice de la Paris s-au desfășurat în perioada 28 august – 8 septembrie și au întrunit aproximativ 5000 de sportivi, care au concurat la 22 de discipline sportive. În acest an, Republica Moldova încheie Jocurile Paralimpice pe locul 73, dintr-un total de 184 de țări.

Exclusiv TV