Argint și bronz pentru Moldova, la Jocurile Paralimpice

9.09.2024, 16:02
Republica Moldova și-a mai adjudecat două medalii la jocurile de la Paris. Para judocanii Ion Basoc și Oleg Crețul au obținut, într-o singură zi, medaliile de argint și bronz la jocurile paralimpice. Cele două medalii sunt primele din ultimii 28 de ani cucerite de sportivii moldoveni la această competiție.

Para judocanul Ion Basoc, la categoria de greutate 90+, l-a înfruntat, sâmbătă, pe brazilianul Wilians Silva de Araujo în finala competiției de para judo. Sportivul originar din Ungheni a pierdut meciul cu 10:0, dar a adus Republicii Moldova prima medalie de argint din istoria participării sportivilor moldoveni la Jocurile Paralimpice. Tot sâmbătă, judocanul moldovean, Oleg Crețul, care a concurat la categoria 90 de kg, a câștigat medalia de bronz. El l-a învins cu 10-1, în finala mică, pe sportivul turc, Yasin Cimciler. Sportivii moldoveni au fost felicitați de conducerea țării.

La ediția jocurilor paralimpice din acest an, Republica Moldova a fost reprezentată de cinci sportivi. Astfel, Larisa Marinenkova, care a participat la proba de para powerlifting, clasându-se pe locul 7. Iar Gheorghe Spînu, care a concurat la para atletism aruncarea greutății, clasa F35, reușit să ocupe locul 8 în finală, cu un rezultat de 9 metri și 62 cm, care este cel mai bun rezultat de-a lungul carierei sale. De asemenea, în competiție a fost și para judocana Ina Cernei, care, cu regret, nu a reușit calificarea. Lotul Moldovei a participat și la ceremonia de închidere a Jocurilor Paralimplice, care s-a desfășurat pe 8 septembrie în capitala franceză.

Până la această ediție, Republica Moldova avea la activ două medalii de bronz, obținute la Jocurile Paralimpice de la Atlanta în anul 1996. Atunci, Nicolae Ciumac a obținut locul trei la para atletism, iar Vladimir Polkanov - la tenis de masă.

Exclusiv TV