Tânăra gimnastă Iana Caraman a obținut medalia de argint la exercițiul cu cercul și locul patru la exercițiul cu mingea, la competițiile internaționale de gimnastică ritmică Grand Prix Miss Valentine, care s-au desfășurat în Estonia.
O altă tânără gimnastă din lotul național Sofia Bulat s-a calificat în competițiile finale, în categoria junioare, la exercițiile cu măciucile și cu panglica.
Din lotul Moldovei, care a fost însoțit de către președintele Federației Naționale de Gimnastică Ritmică Victoria Federiuc, au mai făcut parte Polina Șliomscaia și Antonina Șargu și antrenoarele Marina Leușkina și Anna Sokolova.
Miss Valentine Tartu Grand Prix este considerată una dintre cele mai prestigioase competiții internaționale de gimnastică ritmică din lume. Republica Moldova a participat în premieră la ediția din acest an, unde au fost prezente cele mai bune sportive din 51 de țări.
moldpres.md
