Aproape 200 de mii de bugetari din educație, sănătate, cultură, sport și administrație publică locală vor beneficia de salarii mai mari în urma reformei salarizării prezentate de Ministerul Finanțelor pentru consultări publice. Majorările vor varia între 10 și 30 de procente, iar în unele domenii angajații cu funcții mai mici se vor bucura de o creștere mai mare decât superiorii lor.
Președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanațe, Radu Marian, a publicat mai multe informații detaliate despre cum vor crește salariile pe diferite categorii, cu excepția demnitarilor de stat. Reforma salarizării prevede creșteri între 10 și 30 la sută pentru majoritatea angajaților în ramurile bugetare. Și în domeniul asistenței sociale, salariile se vor majora după reformă cu peste 20 la sută. Cele mai mari majorări, cu peste 2.000 de lei, vor fi pentru asistenții și lucrătorii sociali. Psihopedagogii vor primi remunerații mai mari cu peste 1.500 de lei, iar logopezii, psihologii și asistenții parentali - cu peste 1.400 de lei. Pentru asistenții personali și dădace, majorarea va fi de 1.338 de lei.
În domeniul sănătății, medicii de specialitate vor beneficia de o creștere de 3.670 de lei, iar farmaciștii - de 3.904 lei. Asistenții medicali vor avea o majorare de 2.441 de lei, iar cu până la 2.000 vor crește lefurile kinetoterapeuților, felcerilor, infiermierii, registratorilor medicali și asistenților farmaciști.
Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, anunță că, în învățământul general, salariile vor crește cu până la 37 la sută. Cele mai mari creșteri de 37 la sută sunt în zona bucătarilor, a bucătarilor șefi. Pentru antrenorii din școlile sportive, gradul 2, creșterea este de 21,3 la sută, pentru dădacă - 20,4%, asistenți educatori - 20,4 %. Pentru un director de liceu, un liceu mare, categoria 1, creșterea e de aproape 20%. Pentru cadrele didactice, educatori, învățători, pentru cei care nu au grad didactic, creșterea de aproape 14,4%, plus sporuri de performanță.
Gradele de performanță, anunță ministrul Educației, vor fi atribuite doar angajaților din ramură care vor fi cotați cu grade excelent și foarte bine. De asemenea, creșterii salariale de până la 20 de procente sunt prognozate și în învățământul superior.
De remunerații mai mari se vor bucura și angajații din sistemul ordine publică și apărare. În instituțiile din subdiviziunile Ministerului Afacerilor Interne, salariile șefilor de patrule, subofițelor și ai șefilor inspectoratelor de poliție raională vor crește cu 3.000 de lei. În același timp, ofițerul principal de urmărire penală, experții în criminologie, specialistul principal și subofițerul de patrulare vor cu peste 2.000 de lei mai mult pe lună, iar salavatorii și pompierii - se vor bucura de o remunerație cu peste 1.500 de lei mai mare.
În Armata Națională, cea mai mare creștere de salariu va fi aplicată pentru funcția de sergent de comandă regiment - peste 5.400 de lei. Sergentul de comandă batalion se va bucura de un plus salarial de aproape 4.000 de lei, iar ofițerul principal - de peste 3.000 de lei. O creștere între 1.600 și 2.500 este prevăzută și pentru specialistul principal, sergentul principal și soldatul principal.
Nici domeniul culturii nu rămâne în umbră. Astfel, salariul unui regizor și al unui dirijor va crește cu peste 3.600 de lei, iar al bibliotecarului principal, actorului și ghidului - cu peste 2.000 de lei. Scenografii, coregrafii și muzeografii vor avea salarii mai mari cu 1.361 de lei, 13.44 de lei și, respectiv, 1.837 de lei.
Președintele Comisiei economie, buget și finanațe, Radu Marian, nu a menționat nimic despre majorările de salarii ale primelor persoane în stat. Potrivit unor informații apărute în spațiul public, creșterile ar putea varia între 68 și 210 procente, în funcție de instituție, fiind vorba despre autoritatea publică centrală, deputați și primele persoane în stat. Președinta țării Maia Sandu, a confirmat că acestea s-ar putea tripla.
MAIA SANDU, președinta Republicii Moldova: „Este o structură ierarhică a salarizării pe care au propus-o acești experți, pe care Ministerul Finanțelor acuma o discută. Evident că se negociază, pentru că fiecare sector vrea mai mult și acolo sunt ajustate și salariile primelor persoane. - Ar urma să fie triplate de la 21 de mii la 65 de mii, ceea ce dă Europa Liberă, salariul brut. - E salariul brut, formula propusă de Ministerul Finanțelor. Astăzi, un șef de direcție într-o instituție are salariu mai mare decât președintele țării, președintele Parlamentului, prim-ministru. Nu este o situație corectă, cred eu.”
Precizăm că modificările la legea salarizării în sectorul bugetar vor intra în vigoare în toamna anului curent. La sfârșitul săptămânii trecute, Ministerul Finanțelor a prezentat reforma sistemului de salarizare în sectorul bugetar, care prevede crearea unui sistem bazat pe echitate, predictibilitate și performanță. Autoritățile au dat asigurări că reforma va aduce creșteri salariale pentru majoritatea angajaților din sectorul bugetar.
Exclusiv TV
