Republica Moldova intră sub un val de vreme toridă cu temperaturi de peste 40 de grade în orele de vârf. Avertizarea vine din partea Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu, care a emis pentru perioada 28 iunie – 1 iulie, coduri galben, portocaliu și roșu de caniculă. Cel mai fierbinte va fi în centrul și sudul țării. Medicii și salvatorii ne avertizează să nu ne aventurăm în soare în orele de vârf și să ne hidratăm corespunzător.
Potrivit Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu, pentru zilele de 28-29 iulie este emis cod galben și portocaliu de caniculă cu temperature între + 33 - + 38 de grade Celsius. Cele mai mari temperaturi se vor atesta în centrul și sudul țării, inclusiv în Capitală. Pentru următoarele două zile – 30 iunie – 1 iulie, sunt emise coduri portocaliu și roșu de vreme toridă cu temperature între + 36 și + 41 de grade Celsius, cea mai mare arșiță urmând să fie suportată tot de locuitorii din centrul și sudul țării. De asemenea, nu vom scăpa de zăpușeală nici pe timp de noapte, fiind prognozate temperature de peste 20 de grade Celsius.
Temperaturile arzătoare ne sunt aduse de cupola de căldură, care a cuprins, de o săptămână, o bună parte din Europa. Temperaturi de peste 40 de grade sunt înregistrate în Marea Britanie, Spania, Italia, Germania, Benelux, Portugalia, Polonia, Ungaria, Franța și altele. Autoritățile de la Paris se confruntă cu o criză sanitară, în contextul în care în Franța nu este foarte popular aerul condiționat. Peste 40 de persoane s-au înecat în lacuri și râuri, în intenția de a se salva de arșiță. Totodată, spitalele de urgență sunt arhipline cu pacienți cardiaci sau care suferă de tensiune ridicată.
Vremea toridă persistă în Europa, fiind generată de un sistem puternic de presiune atmosferică, altfel spus de o cupolă de căldură. Locuitorii țărilor afectate se declară îngrijorați de schimbările climatice atât de rapide.
Exclusiv TV

