Vine arșița. Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis cod galben de caniculă și incendii. Vreme toridă este așteptate pentru ziua de mâine, 27 iunie, când temperaturile maxime vor urca până la +35 de grade Celsius, în special în zona de centru-sud a țării. Valul de căldură este însoțit de un pericol excepțional de incendii cu caracter natural, pentru care meteorologii au emis încă o alertă de cod galben, valabilă până pe 3 iulie.
Codul galben de caniculă a intrat astăzi în vigoare și va fi valabil până mâine, 27 iunie. În acest context, oamenii sunt îndemnați să evite deplasările în aer liber între orele 11.00 și 18.00, să se hidrateze corespunzător și să evite efortul fizic intens cu expunere directă la soare timp îndelungat.
Totodată, până pe 3 iulie inclusiv, meteorologii au emis și cod galben de incendii cu caracter natural pe întreg teritoriul țării. În contextul valului extrem de căldură, primăria Chișinău îndeamnă cetățenii să nu arunce mucuri de țigări aprinse în iarbă sau în containerele de deșeuri, deoarece chiar și o mică scânteie poate aprinde gunoiul ușor inflamabil. De asemenea, nu depozitați deșeuri inflamabile în containere materiale, precum vopsea, solvenți, uleiuri și alte substanțe care pot lua foc ușor. În condițiile în care sunteți martorii unui incendiu, apelați la serviciul unic de urgență 112. În weekend, se răcorește ușor. Sâmbătă și duminică, în Chișinău, vom avea maxime de până la +26 de grade.
Exclusiv TV
