Revin temperaturile extreme! Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis un nou cod galben de caniculă. Avertizarea este valabilă pentru zilele de 1 și 2 august pe întreg teritoriul Republicii Moldova. În intervalul menționat, temperatura maximă a aerului va atinge valori de +33..+35°C.
În acest context, specialiștii îndeamnă populația să evite cât de mult posibil expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00. În același timp, site-urile meteo internaționale anunță pentru începutul lunii august un nou val de temperaturi extrene. Astfel, în perioada 5-15 august în regiunea noastră ar putea fi înregistrate temperaturi de până la 40 de grade Celsius.
Exclusiv TV
