Moldova, sub cod galben de caniculă

27.06.2024, 14:40
În următoarea săptămțnă ne așeaptă temperaturi fierbinți! Serviciul Hidrometeorologic de stat a emis o alertă de cod galben de caniculă pentru toată țara. Avertizarea este valabilă pentru perioada 28 iunie – 4 iulie.

Potrivit meteorologilor, în următoarele șapte zile temperatura maximă a aerului va atinge valori de peste +33 de grade Celsius. În același timp, site-urile specializate prognozează temperaturi de 35-36 de grade Celsius pentru unele regiuni ale țării.

În aceste condiții, medicii recomandă persoanelor vârstnice, celor cu probleme cardiovasculare și copiilor să evite plimbările în orele de vârf. În cazul în care acestea nu pot fi evitate, oamenii sunt îndemnați să poarte haine de culoare deschisă, să aibă capul acoperit și să se hidrateze intens.

La începutul acestei săptămâni, primăria municipiului Chișinău a anunțat că va instala câte două corturi anti-caniculă în toate sectoarele Capitalei. Oamenii vor putea face aici popasuri, vor putea bea apă, iar în caz de necesitate, le va fi acordat primul ajutor.

Exclusiv TV