Rusia și Moldova, un nou scandal diplomatic

Astăzi, 13:00
Un nou scandal diplomatic între Chișinău și Moscova. Rusia acuză Republica Moldova că a încălcat Convenția de la Viena după ce mai mulți curieri diplomatici ruși ar fi fost reținuți pe Aeroportul Internațional Chișinău. Autoritățile moldovenești resping acuzațiile și spun că acestea sunt false. În același timp, Serviciul de Informații și Securitate anunță că a anihilat o schemă de export ilegal al mărfurilor cu dublă utilizare către companii afiliate complexului militar-rus.

Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a publicat, joi, un comunicat în care acuză autoritățile de la Chișinău de încălcarea dreptului internațional, după ce mai mulți curieri diplomatici ar fi fost reținuți timp de câteva ore pe Aeroportul Internațional Chișinău.

„Mai mult, încălcând articolul 27 al Convenției, reprezentanții structurilor oficiale ale Republicii Moldova au formulat o cerere ilegală de a controla corespondența diplomatică, precum și de a preda, în mod voluntar, telefoanele mobile. Invocările dreptului internațional făcute de curieri au fost ignorate de angajații Poliției de Frontieră a Republicii Moldova. Partea rusă cere Chișinăului, care declară că respectă dreptul internațional, să îi elibereze imediat pe curierii reținuți și să asigure accesul consular al angajaților Ambasadei aflați în aeroport la aceștia”, - se arată în comunicatul autorităților ruse.

Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău dezminte informațiile.

TATIANA BARAC, purtătoarea de cuvânt a MAE: "Afirmațiile potrivit cărora autoritățile Republicii Moldova ar fi încălcat prevederile dreptului internațional sunt false. Valiza diplomatică nu a fost deschisă, reținută și nici supusă vreunei verificări care să contravină prevederilor Convenției de la Viena. De asemenea, curierii diplomatici nu au fost reținuți. Autoritățile Republicii Moldova au acționat în deplină conformitate cu obligațiile internaționale și cu legislația națională. Regretăm că partea rusă invocă, „din nou, în mod selectiv”, normele dreptului internațional".

Amintim că acum câteva zile Serviciul de Informații și Securitate a anunțat despre reținerea unui agent FSB, care intenționa să intre în Republica Moldova cu un pașaport diplomatic, nevalidat în țara noastră. Acesta urma să culeagă informații din zona de securitate. Mai mult, SIS declară că în colaborare cu PCCOCS a anihilat o schemă de export ilegal al mărfurilor cu dublă utilizare către companii afiliate complexului militar-rus.

"O companie din Republica Moldova ar fi exportat, începând cu anul 2022, sisteme de control și măsurare destinate motoarelor aeronavelor de instruire și de luptă către entități din Federația Rusă supuse sancțiunilor internaționale. Pentru a ascunde adevărata destinație a mărfurilor, acestea ar fi fost declarate autorităților vamale drept „aparate de reciclare a deșeurilor”, iar beneficiarul final ar fi fost disimulat prin intermediul unei companii create în Federația Rusă. Valoarea exporturilor investigate depășește 21 de milioane de lei", - se menționează în comunicatul de presă al serviciilor speciale.

În acest scop, pe 24 iunie, au fost efectuate șase percheziții, în cadrul cărora au fost ridicate componente ale sistemelor de control și măsurare, echipamente informatice, telefoane mobile, documente tehnice și contracte relevante pentru cauza penală. Bunurile și documentele ridicate urmează să fie supuse expertizelor și examinării în cadrul urmăririi penale, cu respectarea prezumției nevinovăției persoanelor vizate.

Exclusiv TV