Bărbații între 18 și 55 de ani ar putea fi obligați să treacă o instruire militară minimă pentru a fi pregătiți de orice situație de risc. Autoritățile pregătesc modificări legislative, care prevăd introducerea formei de instruire obligatorie pentru bărbații moldoveni. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, declară că o astfel de măsură se impune în contextul în care tot mai des moldovenii se eschivează de la serviciul armat în termen. De asemenea, lecții patriotice ar putea fi introduse și în curricula școlară.
ANATOLIE NOSATÎI, ministrul Apărării: "Ne propunem, în conformitate cu Constituția Republicii Moldova, să oferim o instruire obligatorie cetățenilor, pentru a-și apăra Patria. Aceasta prevede că va fi o posibilitate ca cetățenii pe parcursul perioadei de la 18 la 55 de ani, în diferite forme, să treacă o instruire minimă obligatorie. Actualmente s-au creat foarte multe premise pentru eschivarea de la aceste instruiri, ceea ce face ca cetățenii RM să nu aibă deprinderile necesare pentru a acționa în diferite circumstanțe".
Ministrul apărării, Anatolie Nosatîi, susține că măsura este menită să consolideze capacitatea de apărare și reziliența națională.
Instruirile militare minime vor cuprinde bărbații care nu au făcut serviciul militar în termen. Cei care au trecut prin rândurile armatei sunt în prezent invitați periodic la astfel de exerciții, a amintit ministrul Nosatîi. Totodată, autoritățile intenționează să educe tânăra generație într-o manieră patriotică, latură care ar lipsi în prezent din programul școlar.
ANATOLII NOSATÎI, ministrul Apărării: "Împreună cu ministerul Educației și Cercetării se lucrează pentru a introduce în programul școlar noțiunile care sunt de bază în orice stat: dragostea de țară, istoria, patriotismul și alte deprinderi care sunt sacre pentru orice țară".
Proiectul de lege este în proces de elaborare și urmează să fie prezentat publicului pentru consultări în perioada următoare.
Exclusiv TV
