Armata Națională se extinde cu 2000 de militari

29.01.2026, 14:18
Mai mulți tineri vor fi înrolați în rândul Armatei Naționale. Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, anunță creșterea efectivelor până la 8500 de militari. Obiectivul este prevăzut în Strategia militară, pentru o mai bună pregătire a țării în fața provocărilor. Șeful de la Apărare declară, însă, că procesul va avea loc gradual.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, susține că Armata Națională are nevoie de o consolidare a structurii, astfel va trece printr-un proces de modernizare, inclusiv printr-o creștere a efectivelor sale.

ANATOLIE NOSATÎI, ministrul Apărării: „Numărul de militari în Armata Națională este prevăzut în strategia militară care a fost aprobată în octombrie, anul trecut. Și este o necesitate pentru a avea o structură militară capabilă să-și îndeplinească misiunile. Numărul care este prevăzut acolo este de 8500 de militari și 2000 de civili, dar vreau să menționez că această creștere se va face gradual.”

Totodată, ministerul Apărării pregătește modificări legislative ce vizează organizarea mai eficientă a instruirilor rezerviștilor. O parte dintre cei instruiți ar putea forma o rezervă voluntară, care ar permite completarea subunităților cu efectiv redus. Potrivit legislației, din rezervă pot face parte bărbații apți din punct de vedere medical, cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani. În prezent, Armata Națională are 6.500 de militari și 2000 de angajați civili. Precizăm că din 2027, va fi dată în exploatare o bază militară construită de la zero în comuna Băcioi. Noua locație va oferi condiții de cazare și spații de instruire pentru militari și civili conform standardelor europene. Valoarea totală a proiectului ajunge la circa 800 de milioane de lei, bani alocați din bugetul de stat. În același timp, Armata Națională a fost modernizată și din punct de vedere tehnic.

Din 2021 până în prezent Uniunea Europeană a alocat prin Instrumentul European pentru Pace 197 de milioane de euro pentru creșterea capacităților de apărare ale Republicii Moldova. Astfel, au fost achiziționate vehicule tactice, camioane, și alte unități de transport pentru logisitcă și mobilitatea trupelor. În țară a fost instalat un nou radar pentru protejarea spațiului aerian, urmând să mai fie achiziționat unul în primul semestru curent. De asemenea, s-au făcut achiziții de arme și muniții, precum și echipament de logistică și supraveghere electronică. Menționăm că, Republica Moldova are statut de țară neutră, însă de patru ani este în vecinătatea unui război activ, purtat de Federația Rusă în Ucraina.

Exclusiv TV