Sirenele autospecialelor poliției naționale au fost pornite în această dimineață în toată țara, într-un moment de reculegere în memoria celor doi inspectori de patrulare, care au decedat, ieri, în raionul Sângerei. Un minut de reculegere a fost ținut și la Guvern, Cabinetul de miniștri anunțând un ajutor de două milioane de lei pentru familiile celor doi oameni ai legii.
Sirenele tuturor mașinilor de poliție din țară au fost pornite în această dimineață simultan, indiferent de locul în care s-au aflat sau de misiunile desfășurate. Astfel, angajații poliției naționale au adus un omagiu inspectorilor de patrulare Mihai Chiriac și Dragan Nicolae, care au decedat, marți, în rezultatul unui accident rutier, pe un traseu din comuna Grigorăuca, raionul Sângerei. Un minut de reculegere în memoria celor doi polițiști a fost ținut și în debutul ședinței Guvernului.
ALEXANDRU MUNTEANU, prim-ministru: "Vreau să exprim profunda tristețe pe care o resimțim în această dimineață în urma tragediei care s-a produs la Sângerei. Este o pierdere grea pentru familie, pentru colegii de la MAI și întreaga societate. În numele Guvernului RM vrea să transmit sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut. Vă rog să păstrăm un moment de reculegere în memoria lor".
Guvernul a decis să vină cu un ajutor pentru familiile celor doi polițiști, unul lăsând în urma sa un copil mic.
Cei doi polițiști au fost grav răniți, marți, în timp ce documentau o contravenție. Mașina acestora era parcată pe acostament, cu girofarul pornit, iar inspectorii de patrulare se aflau în partea din spate, întocmind un proces verbal pe portbagaj, când au fost accidentați de un automobil Volkswagen. Aceștia au fost grav răniți, fiind transferați la spitalul din Sângerei, unde s-au stins la scurt timp pe masa de operație.
Premierul Alexandru Munteanu consideră că din această tragedie trebuie să fie învățate lecții și să fie modificate regulile de activitate ale poliției.
ALEXANDRU MUNTEANU, prim-ministru: "Cineva dintre polițiști totuși trebuie să urmărească traficul. Însuși poziționarea mașinii i-a făcut pe doi tineri vulnerabili la șoc. Sigur că a fost și coincidență tragică, dar cred că poziționarea mașinii ar fi putut să fie puțin mai precaută, să fie un obstacol artificial. Aveți experți, există experiența internațională și cred că trebuie să învățăm, să minimizăm riscurile pentru colegii noștri".
Șeful poliției naționale, Viorel Cernăuțeanu, a declarat o zi mai devreme că șoferul mașinii care a accidentat polițiștii ar fi adormit la volan. Mihail Chiriac avea 29 de ani, iar Nicolae Dragan – 25 de ani.
Exclusiv TV
