Doi polițiști de patrulare au fost spulberați pe șosea, în localitatea Grigorăuca din raionul Sângerei. Aceștia au fost preluați de ambulanță, situația lor fiind una extrem de gravă. Accidentul ar fi fost provocat din cauza că șoferul mașinii implicate ar fi adormit la volan.
Doi agenți de patrulare, care se aflau la muncă, au fost spulberați, în această după amiază, pe traseul R 6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Ambii polițiști se aflau pe acostament în timpul impactului. Autospeciala lor de serviciu staționa regulamentar cu semnalele luminoase conectate. Cei doi au fost loviți de un automobile de model Volkswagen, condus de un bărbat.
VIOREL CERNĂUȚEANU, șeful IGP: "Șoferul care a tamponat și din ceea ce vedem în video preliminare, așa și declară, că a adormit la volan și a pierdut controlul mijlocului de transport, ceea ce a dus la tamponarea celor doi polițiști, care în acel moment documentau o contravenție în acea locație".
În urma impactului, starea ambilor agenți de patrulare era extrem de gravă, a mai anunțat șeful poliției naționale. Aceștia ai fost transportați la spital, însă au decedat în timpul intervențiilor chirurgicale. Cei doi polițiști aveau 25 și 29 de ani, respectiv. La fața locului, oamenii legii stabilesc toate circumstanțele.
Exclusiv TV
