Ministerul Sănătății renunță la proiectul de construcție a spitalului regional în nordul țării. Acest rol va fi preluat de spitalul din municipiul Bălți, care este în prezent unul republican și întrunește o parte din condițiile proiectului de regionalizare a serviciilor medicale. Ministerul Sănătății anunță că pe teritoriul instituției va mai fi construit un bloc, unde vor fi funcționale departamentele, care în prezent nu există în capitala de nord.
Statul nu va construi un spital regional nou la Bălți, așa cum s-a promis anterior. Problema constă în cheltuielile care au crescut considerabil din 2017, când a fost făcut studiul de fezabilitate.
EMIL CEBAN, ministrul Sănătății: "Suma de bani care a fost preconizată, în acești ani s-a scumpit de cinci ori costul materialelor de construcție. De aceea ce această sumă noi reușim să ridicăm doar carcasa și nu mai terminăm să facem un spital modern cum a fost el conceput".
Între timp, spitalul municipal Bălți a trecut în subordinea ministerului Sănătății, ceea ce îl face de talie republican, iar în mare parte acesta întrunește condițiile unei instituții medicale regionale. Instituția are 960 de paturi și este a doua după mărime din țară. În ultimii ani aici au fost investite fonduri considerabile pentru modernizare. Astfel, Guvernul intenționează să reabiliteze încă un bloc de pe teritoriul spitalului, care va găzdui departamente cum ar fi cardichirurgie, chirurgie intervențională, neurochirurgie, oncologie și radioterapie.
EMIL CEBAN, ministrul Sănătății: "Pe teritoriul spitalului Bălți mai este o clădire, o carcasă de 9 etaje a câte trei mii de metri pătrați, care nu a fost construită până la capăt și dacă noi demolăm această carcasă și unele clădiri auxiliare mai avem 32 de ha de pământ. Ce propunem. Noi nu schimbăm proiectul. Noi mergem pe construcția spitalului, dar pe teritoriul spitalului vechi. Un spital cu 210-230 de paturi".
Cât ține de proiectul de construcție a spitalului regional Cahul, procesul merge conform programului.
EMIL CEBAN, ministrul Sănătății: "Avem ultimele rezultate ale partenerilor, avem finisarea studiului de fezabilitate. Avem conceptul de construcție. Suntem la o etapă în care să anunțăm concursul, licitația la proiect".
Proiectele pentru construcția spitalelor regionale din Bălți și Cahul reprezinta cele mai ample investiții în infrastructura medicală a Republicii Moldova de la declararea independenței, având ca scop descentralizarea serviciilor de înaltă performanță din Chișinău. Ambele spitale urmau să înceapă lucrările propriu-zise de construcție în a doua jumătate a anului curent, cu un termen final de dare în exploatare preconizat pentru anul 2030. Pentru proiectul din Bălți era prevăzut un buget total de 108 milioane de euro, bani împrumutați de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei și un grant de la Uniunea Europeană. La Cahul, bugetul construcției instituției medicale este de 100 de milioane de euro, asigurați dintr-un împrumut de la Banca Europeană de Investiții.
Exclusiv TV
