Proiectul spitalelor regionale prinde contur. Guvernul a dat undă verde negocierilor pentru contractarea unui împrumut de 86 de milioane de euro de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. Fondurile vor fi împrumutate pentru construcția spitalului regional în apropierea municipiului Bălți. Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, susține că noua instituție ar trebuie să fie dată în exploatare până la sfârșitul anului 2028.
Împrumutul de 86 de milioane de euro de la Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei urmează să fie debursat în două tranșe. Prima va fi de minimum 20% din suma totală, iar restul banilor vor ajunge în trezorerie în funcție de cheltuielile prognozate sau efectuat.
ALA NEMERENCO, ministerul Sănătății: Costul spitalului va fi mult mai înalt, dar restul resurselor vor fi granturi alocate pentru acest scop. Prevederile principale sunt construcția pe un teren de cinci hecatre, care deja a fost stabilit, a unui spital regional, care ține de deconcentrare unor servicii din Chișinău de nivel terțial înalt tehnologizat pentru populația regiunii Nord. Ei sunt beneficiarii de bază. Perioada de implementare a proiectului, pentru construcția spitalului este 2023-2028, data limită de debursare este 31 decembrie 2028 cu o maturitate aferentă a creditului de 20 de ani.
Spitalul Regional va fi construit în apropierea satului Corlăteni, municipiul Bălți, pe o suprafață de 38.000 de metri pătrați. Instituția va avea o capacitate de 340 de paturi în regim de stabilizare și 78 de paturi pentru ambulatoriu. Autoritățile promit dotarea spitalului cu cele mai bune echipamente și aparate medicale, pentru a acorda populației din nordul țării servicii de cea mai înaltă calitate. Un spital similar urmează să fie construi și în municipiul Cahul.
Exclusiv TV
