Arșița pune stăpânire pe jumătate de țară

Astăzi, 15:48
Autoritatea de Meteorologie și Monitoring de Mediu a prelungit codul galben de caniculă și pentru ziua de 23 iunie în centrul și sudul țării.

În zonele vizate, mâine sunt așteptate temperaturi maxime ale aerului de +33..+35°C. Astfel, meteorologii recomandă evitarea expunerii îndelungate la soare în orele amiezii. Cei care se vor afla în stradă la orele cu zăpușeală, sunt îndemnate să îmbrace haine lejere și deschise la culoare și să consume suficientă apă. De asemenea, pe arșiță este recomandată limitarea activităților fizice intense în aer liber.

Exclusiv TV