Țara a intrat de astăzi sub cod roșu de caniculă. Temperaturile în termometre au urcat peste 40 de grade, în centrul și sudul țării. În raioanele de nord se menține codul portocaliu de arșiță cu temperaturi de până la 39 de grade. Medicii și salvatorii îndeamnă populația să nu se expună la soare și să se hidrateze foarte bine.
În contextul codului roșu de caniculă, medicii ne recomandă să evităm expunerea la soare între orele 11.00 – 18.00. În cazul în care sunt nevoiți să iasă în stradă, oamenii sunt îndemnați să poarte pălării de soare, sau basma, haine lejere, din fibre naturale, de culori deschise, preferabil cu mâneci. De asemenea, pe timp de caniculă este recomandată evitarea activităților fizice în exterior, cum ar fi practicarea sportului, a grădinăritului sau a altor lucrări ce necesită consum mare de energie.
Părinții sunt îndemnați să evite plimbările cu copii mai mici de 3 ani între orele 10.00 și 20.00. În același timp, salvatorii avertizează adulții să nu lase copiii în mașină nici pentru câteva minute. Un timp scurt de aflare într-o mașină staționată sub soare canicular poate avea efect mortal. De asemenea, se recomandă hidratarea din abundență. Consumați lichide suficiente (minim 2 litri pe zi), porționat, la fiecare juma de oră, fără a aştepta senzația de sete. De asemenea, se recomandă mese bogate în fructe și legume cu un conținut mare de apă.
Nu consumaţi alcool, inclusiv bere, deoarece sporește deshidratarea. De asemenea, nu este recomandat consumul de cafea și nici băuturi cu conținut ridicat de cofeina sau zahăr, deoarece au efect diuretic și, la fel, duc la deshidratare. În încăperi se recomandă menținerea temperaturii aerului condiționat doar cu 5 - 7 grade mai mică decât temperatura din jur. Dacă nu aveţi aer condiţionat în locuinţă sau la serviciu, petreceți ceva timp zilnic în spații publice cu aer condiționat, cum ar fi cinematografe sau magazine. Codul roșu de caniculă este anunțat pînă pe data de 17 iulie inclusiv.
Exclusiv TV

