MEC caută pedagogi pentru școli

Astăzi, 12:38
Ministerul Educației și Cercetării lansează concursul de ocupare a funcțiilor de pedagog în întreaga țară. Este vorba despre sute de funcții vacante, stimulentele pentru tinerii angajați fiind promițătoare. Pentru unele categorii, indemnizațiile de stat ajung până la 375 de mii de lei, amintește ministerul Educației și Cercetării.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: "Peste 1500 de funcții vacante sunt scoase în concurs. Avem în jur de 1700 – 1800 de absolvenți de colegii, facultăți cu profil pedagogic pe care îi așteptăm alături de noi din 1 septembrie în sistemul educațional, să devină parte plenară a acestei armate de cadre didactice care fac și schimbă lucrurile în educația din țara noastră în fiecare zi".

Ministrul Educației a reiterat că în acest an au fost majorate indemnizațiile unice, prevăzute pentru tinerii pedagogi, care aleg să se angajeze în școlile din țară cu excepția municipiilor Chișinău și Bălți.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: "Avem acea tradițională indemnizație pe care o punem în joc. A fost recent majorată până la 300-375 de mii de lei pentru cei care merg în afara mun Chișinău și Bălți și urmează să predea la una dintre disciplinele unde avem un deficit major, unde avem deficit cronic – fizică, chimie, informatică, matematică, biologie, limba română alolingvi. Deci, tinerii care aleg să predea aceste discipline în afara celor două municipii beneficiază de 375 de mii, dacă rămân în cele două municipii beneficiază de 300 de mii de lei și dacă predau alte discipline decât acestea e 275 de mii de lei".

Prima etapă de repartizare va avea loc pe parcursul lunii iulie, mai anunță ministrul Educației, Dan Perciun. Lista locurilor vacante de pedagog și condițiile de participare la concurs pot fi accesate pe site-ul ministerului Educației și Cercetării, mec.gov.md.

Exclusiv TV