Noul an școlar începe și cu o criză de cadre didactice

2.09.2024, 13:27
Noul an școlar începe și cu o criză continuă de cadre didactice. În instituțiile de învățământ de toate nivelurile din țară lipsesc aproximativ 7000 de pedagogi. Cifra a fost prezentată de ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, care susține că, până la suplinirea acestor locuri, munca va fi asigurată prin cumul de dascălii din sistem. Și municipiul Chișinău se plânge pe lipsă de pedagogi. Capitala are nevoie de peste 700 de profesioniști.

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, declară că o cifră exactă a locurilor vacante în sistemul educațional din țară va fi cunoscută în câteva săptămâni. Astăzi se poate vorbi cu aproximație de un deficit de aproape șapte mii de profesioniști în grădinițe, școli, învățământul profesional și cel superior.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: ”Anul trecut, am avut o cifră de 7000 de profesori. Reeșind din calculul că atâția ar fi necesar dacă toată lumea ar lucra pe o singură normă. Și anul acesta cred că cifra rămâne similară, dacă nu identică. O să avem cifre noi în octombrie 2024, pentru că atunci colectăm datele din sistemul nostru informațional din toate școlile, cu privire la elevi, profesori și alte date statistice. În sensul acesta nu ne așteptăm la mari schimbări față de anul precedent. Și la fel ca în toți anii de până acum, acest deficit va fi acoperit din contul muncii suplimentare pe care o fac profesorii.”

De o lipsă mare de dascăli vorbește și administrația Capitalei. Municipalitatea are nevoie de peste 600 de cadre didactice în sistemul său educațional.

ANDREI PAVALOI, șef adjunct, Direcția Educație, Tineret și Sport: ”La ziua de astăzi ne confruntăm cu problema cadrelor didactice. La ziua de astăzi avem vacante 261 de funcții didactice, din ele 115 în învățământul general ciclul I și II. Și 154 de funcții vacante în învățământul preșcolar. Cu toate că am făcut un demers către ministerul Educației și Cercetării să direcționeze către instituții peste 650 de cadre didactice, la ziua de astăzi, avem sub 100 de angajați noi în sistemul educațional municipal ca și tineri specialiști.”

Acum câteva zile, ministrul Educației și Cercetării, Dan Preciun anunța că numărul absolvenților la pedagogie, angajați în câmpul muncii, a crescut cu 35% față de media din ultimii cinci ani. Chiar și așa, numărul lor rămâne încă mic pentru a acoperi cererea.

DAN PERCIUN, ministrul Educației și Cercetării: ”Noutatea bună în acest an este că avem un număr mai mare de tineri repartizați în școlile noastre. Ultimele cifre vorbesc despre 407 absolvenți de colegii și universități care aleg să meargă în școală.”

Precizăm că pentru a-i motiva pe tineri să studieze și să îmbrățișeze o profesie pedagogică, autoritățile au majorat considerabil bursa de studii și au oferit mai multe facilități studenților de la specialitățile pedagogie. Potrivit ministerului Educației și Cercetării, salariul unui tânăr specialist ajunge la 10 mii de lei. Totodată, în primii cinci ani de activitate, aceștia primesc o indemnizație unică în mărime de 200 de mii de lei. Și absolvenții programelor de studii profesional-tehnice, beneficiază de indemnizații unice în mărime de 160 de mii de lei.

Exclusiv TV