Internaționalul moldovean Mandrîcenco reușește o „dublă”

7.05.2026, 12:59
Internaționalul moldovean Dmitri Mandrîcenco continuă să impresioneze în campionatul Georgiei. Mijlocașul de 27 de ani a fost eroul formației Dinamo Batumi în duelul cu Gagra, reușind o nouă „dublă” și aducând toate cele trei puncte echipei sale în etapa a 11-a din Erovnuli Liga.

Dmitri Mandrîcenco a înscris de două ori pentru Dinamo Batumi în victoria obținută cu scorul de 2-1 pe teren propriu în fața formației Gagra. Fotbalistul moldovean a deschis scorul în minutul 19, iar apoi și-a trecut în cont al doilea gol în minutul 67, semnând succesul echipei sale. Mandrîcenco a evoluat pe întreaga durată a partidei și a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului, după o prestație solidă în linia mediană.

Nu este pentru prima dată în acest sezon când mijlocașul moldovean reușește o „dublă”. Anterior, acesta a mai marcat de două ori și în partida câștigată de Dinamo Batumi cu 4-1 în fața formației FC Spaeri, în etapa a 5-a. În actuala ediție de campionat, Dmitri Mandrîcenco a ajuns la patru goluri marcate în 10 partide disputate pentru Dinamo Batumi.

Formația georgiană ocupă în prezent locul 8 în clasament, cu 11 puncte acumulate. Mandrîcenco evoluează la Dinamo Batumi din 1 ianuarie 2025, perioadă în care a adunat 39 de meciuri, cinci goluri și o pasă decisivă în tricoul echipei georgiene.

Exclusiv TV