Moldova va avea 10 raioane în loc de 32

8.04.2026, 13:42
Primăriile cu un număr mai mic de 3.000 de cetățeni vor fi comasate, iar numărul raioanelor ar urma să fie redus de la 32 la 10. Acest lucru este prevăzut de reforma administrației publice locale, conceptul căreia a fost prezentat astăzi de secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu. Guvernul asigură populația că toate satele își vor păstra denumirile, iar noua schimbare le va aduce servicii de calitate mai aproape, chiar în sediile actualelor primării. Potrivit conceptului, după amalgamare bugetele locale se vor tripla, fondurile fiind folosite pentru dezvoltare locală.

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, a declarat că peste 87 la sută dintre primăriile din Moldova au sub 3.000 de locuitori, iar 8 din 10 familii care nu au canalizare, locuiesc în aceste localități. De aceea, o măsură a reformei vizează consolidarea acestor primării. De asemenea, va fi redus numărul de raioane, care vor deveni centre de dezvoltare.

ALEXEI BUZU, secretar general al Guvernului: „În rezultatul reformei, după alegerile locale generale din 2027, în Republica Moldova nu vom avea nicio primărie care va administra treburi publice pentru un număr de cetățeni mai mic de 3.000 de locuitori. Vom reduce numărul de raioane de la 32 la 10, iar rolul raioanelor va fi orientat către dezvoltarea regională.”

Ministrul nu a precizat însă care dintre cele 10 raioane vor rămâne. În același timp, potrivit acestuia, în primăriile mici baza fiscală este în scădere, iar cheltuielile administrative sunt de patru ori mai mari decât veniturile proprii. Astfel, Guvernul intenționează să majoreze de trei ori stimulentele pentru dezvoltare. Amalgamarea nu înseamnă și dispariția satelor rămase fără primării. Denumirea acestora va fi păstrată, iar în sediile consiliilor locale vor fi amenajate centre de servicii, care vor fi aproape de casă.

ALEXEI BUZU, secretar general al Guvernului: „Cetățenii nu vor fi puși în situația să se deplaseze distanțe mai mari pentru a accesa servicii administrative. În acele centre unificate, așa cum le numim noi CUPS, vor fi prestate serviciile primăriei, serviciile oferite de către Cadastru, Starea Civilă, CNAS și așa mai departe. Noi lucrăm intens să ne asigurăm că acest lucru se va întâmpla până în primăvara anului 2027.”

Mai mult, în fiecare localitate rămasă fără primărie va fi un reprezentant al primarului comunei, care va face legătura între oameni și administrația publică locală.

ALEXEI BUZU, secretar general al Guvernului: „În fiecare primărie amalgamată vom încuraja să avem reprezentantul primarului/primarei, o persoană care va lupta, va reprezenta interesele primăriei și comunității care s-au amalgamat. Acea persoană va administra cel centru unic de prestare a serviciilor, va organiza audiența cetățenilor, va informa cetățenii cu privire la deciziile și proiectele de dezvoltare din noua primărie.”

În ceea ce privește raionul Taraclia, acolo unde aproape 65,6% din populație este de etnie bulgară, autoritățile vin cu o soluție adaptată. Mai exact, Taraclia va fi transformat într-un municipiu de nivelul II, care să păstreze identitatea locală și, în același timp, să ofere o administrație mai eficientă și mai puternică. În cadrul reformei, autoritățile își mai propun și digitalizarea primăriilor, în condițiile în care multe procese administrative nu s-au schimbat în ultimii 25 de ani. Potrivit lui Buzu, până în prezent, 310 consilii locale au aprobat inițierea procesului de amalgamare.

Exclusiv TV