Pe 2 aprilie este marcată Ziua Internaţională de conştientizare a autismului, afecțiune întâlnită tot mai des la noi în țară. În contextul acestei zile, deputații și angajații Parlamentului au putut trăi, pentru câteva minute, experiența unei lumi percepute prin simțurile unui copil atipic. În holul Legislativului a fost instalat un labirint senzorial, conceput pentru a reda, într-o manieră interactivă, modul în care acești copii percep mediul înconjurător. Evenimentul a avut scopul de a a crește gradul de conștientizare și empatia față de aceste persoane.
Pentru a simți exact lumea în care trăiesc copiii cu autism, deputații au fost echipați cu căști, ochelari speciali și greutăți atașate la picioare, pentru a simula suprastimularea senzorială și dificultățile de orientare. După ce au participat la mai multe activități, unii legislatori nu și-au putut stăpâni emoțiile.
IGOR GROSU, președintele Parlamentului: „Neajutorat. Un fior mă trece. Singur nu aș fi putut să mă descurc. A fost o provocare pentru mine să scriu. Primul cuvând am greșit. La al doilea m-am orientat mai bine. E o problemă și bine că sunt astfel de inițiative, pentru că ne face să înțelegem cât de important este să ne gândim la soluții pentru acești oameni.”
După ce au trăit în lumea persoanelor aticipe, deputații au reiterat că sunt necesare mai multe măsuri concrete pentru sprijinirea acestora.
MARINA MOROZOVA, deputată, fracțiunea PAS: „Înțelegem cât e de dificil părinților să meargă în spații publice cu ei, pentru că ei văd diferit lucrurile, iar noi trebuie să fim alături de ei, să venim cu măsuri foarte coordonate între ministere. Noi, pe platforma Parlamentului la Comisia protecție socială avem un grup de lucru ce ține de persoanele cu dizabilități, de aspectul de încadrare în câmpul muncii, în educație, dar și în transport public.”
Organizatorii spun că scopul inițiativei este de a crește nivelul de înțelegere și empatie în societate pentru această categorie de cetățeni.
ELENA HELBETI, coordonatoarea echipei mobile, A.O. „SOS Autism”: „Participanții sunt invitați să simtă cinci simțuri care simt copii cu autism, cum ar fi propriocepție, vizuale, simțuri auditive și prin ce trece un copil cu autism. Ei sunt copleșiți de diferite sunete din mediu, cum ar fi când intrăm în troleibuz, când e zgomot, ei simt prea tare diferite sunete, atingeri, mirosuri. Am încercat să demonstrăm oamenilor să fim mult mai empatici.”
În Moldova există un centru de diagnostic în tulburări de spectru autist, parte a Centrului Republican de Reabilitare pentru Copii, care și-a început activitatea pe 1 septembrie 2024. Scopul acestuia este asigurarea accesului gratuit la servicii specializate, precum diagnostic, terapie comportamentală și sprijin pentru părinți. În 2025, în cadrul instituției au fost realizate 545 de testări, distribuite pe module, în funcție de vârsta și nivelul de dezvoltare al copiilor. În urma evaluărilor, 228 de copii au devenit beneficiari ai programului de reabilitare. Ziua mondială de conștientizare a autismului este marcată anual pe 2 aprilie.
Exclusiv TV
