Mâine, 27 aprilie, marcăm Ziua Drapelului de Stat al Republicii Moldova. În acest context, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a îndemnat moldovenii, din țară și din diasporă, să arboreze cu mândrie tricolorul.
IGOR GROSU, președintele Parlamentului Republicii Moldova: „În fiecare an, la data de 27 aprilie este Ziua Drapelului de Stat. Simbolul prin care ne-am dobândit independența, libertatea și suvernitatea. Dreptul de a alege noi, pentru noi, calea pe care vrem să mergem. Toți cei care au posibilitatea să arboreze în această zi tricolorul. Să purtăm acest drapel cu mândrie, oriunde am fi, acasă sau în diasporă.”
Un grup de elevi de la Gimnaziul Geamănă, raionul Anenii Noi, a venit astăzi în plenul Parlamentului cu un recital de poezie dedicat acestei sărbători.
Tricolorul a fost desemnat oficial Drapel de Stat al Republicii Moldova în 1990 de către deputații primului Parlament, iar la 27 aprilie 2010 a fost instituită Ziua Drapelului de Stat. Cu prilejul acestei sărbători, Biblioteca Națională a Republicii Moldova readuce în actualitate simbolurile statale ale Republicii Moldova prin organizarea expoziției tematice cu genericul „Să ridicăm noi tricolorul sus!”. Expoziția are loc la etajul 2 al bibliotecii și va fi deschisă până în 23 mai.
Drapelul de Stat este un simbol oficial major al suveranităţii şi independenţei Republicii Moldova, al trecutului, prezentului și viitorului țării noastre, reflectă principiile democratice, tradiția istorică a poporului, egalitatea în drepturi, prietenia și solidaritatea poporului Republicii Moldova.
Exclusiv TV
