Ședința Guvernului s-a desfășurat, astăzi, pe fundalul unui protest organizat de Partidul Socialiștilor. Protestatarii și-au declarat nemulțumirea față de creșterea prețurilor la combustibil. Ei susțin că aceste majorări vor provoca o creștere în lanț a prețurilor, afectând astfel cetățenii. În context, cei veniți la acțiunea stradală au solicitat reducerea accizelor și a taxei pe valoare adăugată la motorină. De altă parte, autoritățile insistă că renunțarea la acciză ar lăsa fără bani cele mai vulnerabile categorii de cetățeni, care din aceste fonduri primesc alocații și pensii.
În cadrul protestului din fața Guvernului, deputații PSRM au evidențiat consecințele directe ale scumpirilor carburanților asupra populației. Ei susțin că situația nu mai poate continua în acest mod și au cerut autorităților să intervină urgent cu măsuri concrete în sprijinul populației.
GRIGORE NOVAC, deputat, fracțiunea PSRM: „Le-am șoptit noi să scădem acea taxă de valoare adăugată de la 20% la 10%, astfel încât să diminuăm povara asta de pe umerii cetățenilor. Vă invităm să interveniți acum ca să fie stabilitate la prețuri, stabilitate reală, stabilitate care să o simtă cetățenii.”
Fostul ministru al Agriculturii, Ion Perju, a avertizat și asupra riscurilor pentru sectorul agricol și securitatea alimentară.
ION PERJU, fostul ministru al Agriculturii: „Agricultura utilizează anual peste 300-350 de mii de tone de motorină. Asta înseamnă că, anual, agricultorii plătesc peste 1 miliard 200 de milioane de lei anual doar accize, fără TVA. Practic, jumătate din prețul motorinei reprezintă taxe și impozite. Astăzi, costurile de producție au crescut cu 800–1000 de lei la fiecare hectar, iar în ultima lună prețurile la îngrășăminte și produse fitosanitare au crescut cu peste 50%.”
De altă parte, autoritățile susțin că, cererea socialiștilor este o abordare greșită, care ar redirecționa fondurile bugetare de la cei mai vulnerabili, spre cei avuți.
ANDRIAN GAVRILIȚĂ, ministrul Finanțelor: „Ar fi o politică greșită, pentru că ar însemna să luăm bani de la pensionari, din bugetul de stat al tuturor cetățenilor și să-l dăm celor care au mașini și cu cât mai mare consumul, cu atât mai mare beneficiul ar fi. Trebuie să fim foarte atenți și am repetat: o să avem grijă ca acciza să nu fie o problemă de competitivitate, de asta vom spori restituirea în agricultură, analizăm alte zone de intervenții, de exemplu, cum ar fi transportul public, dar o eliminare a accizei ar însemna să creștem deficitul bugetar din contul tuturor, în beneficiul doar a unora.”
Anterior, președintele Comisiei economie, buget și finanațe, Radu Marian, a anunțat un program de rambursare a accizelor pentru producătorii agricoli cu un buget de 115 milioane de lei, în urma scumpirii carburanților. Acesta ar urma să acopere achizițiile de carburanți din perioada 1 martie - 31 mai. Agricultorii vor putea solicita rambursarea accizei pentru cantitățile cumpărate în baza facturilor.
Exclusiv TV
