Ședința Guvernului a avut loc pe fundalul unui protest organizat de reprezentanții Mișcării Alternativa Națională. Și de această dată, cei veniți la Executiv au cerut recalcularea facturilor la consumul energetic, insistând că o bună parte a populației nu-și poate permite să le achite.
Protestul desfășurat la Guvern a încheiat campania ”Plătește tu!”, lansată de Mișcarea Alternativa Națională acum o lună. În cadrul campaniei, reprezentanții MAN au colectat facturi de la populație pe care le-au adus în fața Executivului.
Oamenii veniți la protest insistă că, au ajuns sub pragul sărăciei din cauza plăților mari la utilități.
EA: "Dimineață la ora 04.00 sunt nevoită să mă scol și să mă duc la piață, să tau o zi întreagă ca să pot să plătesc comunalele. Dacă un pensionar ar putea plăti facturile mele, m-aș minuna".
În formă de protest și pentru a aminti despre promisiunile anterioare ale guvernării, la eveniment au fost aduși și doi saci cu tizic. Acțiunea nu s-a lăsat fără intervenția poliției, care le-a cerut organizatorilor să nu lase sacii la pragul Guvernului.
De altă parte, purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Daniela Crudu, declară că Executivul respectă dreptul oamenilor de a-și exprima liber opiniile și nemulțumirile. Demnitara a subliniat că, Guvernul rămâne alături de oameni și oferă compensații în fiecare iarnă, iar în total circa 10 miliarde de lei au mers direct la oameni pentru ajutor la facturi.
”În acest sezon rece, peste jumătate dintre gospodăriile eligibile primesc compensații maxime — 800 de lei pentru lemne și 1000 de lei pentru alte surse de încălzire. De asemenea, factura la energia electrică a fost compensată pentru primii 110 kWh până la finalul anului, pentru a sprijini consumatorii casnici. În același timp, Guvernul consideră important ca oamenii să cunoască și realitatea la nivel local: primăria municipiului a redus ajutoarele oferite anterior persoanelor vulnerabile în sezonul rece, a tăiat plățile pentru asistenții sociali și, din lipsă de buget, a limitat investițiile orașului. Aceste decizii afectează direct oamenii care au cea mai mare nevoie de sprijin”, - se menționează într-o declarației a Danielei Crudu.
Sursa citată a dat asigurări că, Executivul va continua să intervină prin măsuri concrete pentru a proteja cetățenii și pentru a asigura stabilitatea energetică a țării.
Exclusiv TV
