Facturi false la gaze în mediul online?

12.02.2026, 14:10
Ministerul Energiei și Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică atenționează despre lansarea unei campanii concertate privind prețul consumului energetic pentru luna ianuarie. Potrivit instituțiilor, în mediul online ar fi publicate facturi cu date eronate, care ar avea drept scop bulversarea opiniei publice. De altă parte, forțe politice au ieșit în stradă pentru a cere în continuare aplicarea tarifelor retroactive pentru gazele naturale și energia termică.

Ministerul Energiei și ANRE fac trimitere la o analiză publicată de organizația Stopfals, care a analizat postările din ultimele zile despre facturile mari la consumul de gaze naturale. Instituțiile constată o campanie orchestrată pentru a crea impresia nemulţumirii în masă, ignorând temperaturile mai reci şi consumul record, înregistrate în luna ianuarie, ca şi alţi factori obiectivi.

”Ministerul Energiei este preocupat să asigure securitatea energetică a ţării, adică o bună funcţionare a sistemului astfel încât toţi consumatorii să aibă gaze şi energie electrică, dar acestea să fie şi la preţuri accesibile. Astfel, prin strategia eficientă de achiziţie a gazelor, Energocom a economisit consumatorilor aproape 400 de milioane de lei în acest sezon, bani care vor fi întorşi consumatorilor prin facturi mai mici începând cu 4 februarie", - se menționează într-un comunicat de presă al ministerului Energiei.

În același timp, Mișcarea Alternativa Națională insistă că facturile pentru consumul energetic primite de populație, dar și de mediul de afaceri sunt mari. Reprezentanții formațiunii au organizat un flash-mob în fața Parlamentului, unde au adus o cutie cu mai multe facturi cu plăți pentru gazele naturale.

OLGA URSU, deputata fracțiunii ”Alternativa”: "Aceste facturi și această povară care vine pe seama cetățenilor, pe seama celor 30 de procente de cetățeni din țară care deja trăiesc sub pragul de sărăcie, exact aceeași povară vine și asupra mediului de afaceri. Pentru că, costul înalt la energie și gaze majorează cu siguranță produsul și prețul produsului final, pe care tot noi cetățenii va trebui să-l achităm".

MAN insistă în continuare ca tarifele reduse să fie aplicate retroactive pentru toți consumatorii din țară. Anterior, directorul general al ANRE, Alexei Taran, a declarat în repetate rânduri că aplicare retroactivă a tarifelor nu este permisă de legislația în vigoare.

Amintim că, din 4 februarie, tariful pentru gazele naturale este redus cu aproximativ 13 procente. Din 13 februarie se reduce și prețul reglementat pentru energia termică în mai multe orașe ale țării.

Exclusiv TV