Facturile pentru consumul energetic din luna ianuarie i-a dat pe spate pe mulți consumatori din țară. În spațiul public apart tot mai multe acte de plată pentru consumul de gaze sau căldură cu cifre de speriat în comparație cu alte luni. Ministerul Energiei recunoaște că, în prima lună a anului curent s-a consumat un volum record de gaze pe malul drept al Nistrului - peste 194 de milioane m³ de gaze naturale, cu aproape 50 mln m³ mai mult decât în luna decembrie 2025 și tot cu atât mai mult decât în luna ianuarie anul trecut. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică mai atenționează că, pe lângă acești factori, se adaugă și datoriile acumulate din perioadele anterioare.
În ultimele zile, în spațiul public au apărut imagini cu facturi pentru consumul de gaze naturale în luna ianuarie, care indică valori mult mai mari decât în lunile anterioare. Și mulți locuitori ai Capitalei pe care i-am abordat în stradă recunosc că plățile pentru consumul energetic în prima lună a anului i-au dat peste cap.
„Desigur că este groaznic. Facturile sunt cosmice, având în vedere că pensia este de 2.000 - 1.800, asta e „furt în ziua mare”. - Ce sume v-a venit în facturi? - Undeva 3000 - 4000 de lei, încă nu am reușit să calculez tot.”
Unii consumatori au încercat să facă economii la maximum, chiar dacă a fost o lună geroasă. Astfel, plățile pentru ianuarie nu le-au venit la pachet cu șoc.
Ministerul Energiei anunță că, în luna ianuarie 2026, Republica Moldova a înregistrat un maxim istoric al consumului de gaze naturale, pe data de 15 ianuarie fiind depășit pragul de 17.000 MWh / zi. În total, luna trecută furnizorii de gaze naturale au livrat consumatorilor de pe malul drept al Nistrului peste 194 milioane m³ de gaze naturale, cu aproape 50 mln m³ mai mult decât în luna decembrie 2025 și tot cu atât mai mult decât în luna ianuarie anul trecut. Din volumul total, peste 179 de milioane de metri cubi au fost livrați de compania Energocom.
„Facturile nu sunt mai mari pentru ca gazul achiziționat a fost mai scump, ci pentru ca consumul în această perioadă a fost mai mare! Mult mai mare decât consumul din aceeași perioadă a anului trecut! (...) De asemenea, consumul din ianuarie 2026 este mai mare și decât cel înregistrat în ianuarie 2025. Creșterea volumului livrat și consumat este firească și e determinată de vremea rece, temperatura medie în ianuarie 2026 fiind de -5° C, comparativ cu -0,6° C în luna decembrie 2025,” - a scris ministrul Energiei, Dorin Junghietu pe pagina sa socială, cu referire la explicațiile companiei Energocom.
În același timp, potrivit Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică, costul total afișat pe factură este influențat și de datoriile acumulate din perioadele anterioare, indicate clar în plăți, dar și specificul consumului, precum suprafața energetică a locuinței și echipamente utilizate. Amintim că, începând cu septembrie 2025, „Energocom” este responsabilă de furnizarea gazelor naturale. Pentru ca facturile să reflecte cât mai exact consumul real, compania încurajează cetățenii să introducă lunar indexul actualizat al contorului atunci când achită factura sau să permită accesul personalului autorizat în perioada de colectare a datelor. În lipsa acestor informații, operatorii de distribuție transmit către Energocom date estimative, utilizate ulterior la emiterea facturilor. În luna ianuarie, consumatorii au achitat 16,74 lei pentru 1 m³ de gaz, inclusiv cu TVA. Din 4 februarie, tariful revizuit de ANRE este de 14 lei și 42 de bani cu TVA inclus pentru un metru cub de hidrocarbură.
Exclusiv TV
