Chișinăul propune grafie latină pentru școlile din stânga Nistrului

9.03.2026, 17:09
Autoritățile de la Chișinău își propun trecerea la grafia latină pentru școlile din stânga Nistrului, în care procesul de studii are loc în limba de stat, dar cu grafie chirilică. Potrivit vicepremierului pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, în regiune mai funcționează 26 de astfel de școli. Oficialul susține că acest lucru ar putea fi realizat ușor, dacă ar exista voință politică din partea administrației de la Tiraspol. Deocamdată, însă, autoritățile din regiune nu au o reacție pozitivă în acest sens.

Potrivit lui Valeriu Chiveri, în regiune există 26 de școli în care predarea are loc în așa-numita „limbă moldovenească” cu grafie chirilică, pe lângă liceele care activează conform programelor de studii de la Chișinău. Totuși, autoritățile separatiste de la Tiraspol nu au o reacție pozitivă în acest moment, susține vicepremierul.

VALERIU CHIVERI, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: „Nu sunt respectate aceleași drepturi. Ar trebui să aibă aceleași drepturi. Sau elevii de la Grigoriopoli care merg la Doroțcaia. Înțelegem că nu sunt niște condiții foarte prielnice, dar copiii învață în limba română și au alt viitor și educațional, și profesional. Ne dorim ca acest lucru să se extindă pe întreg teritoriul regiunii. - Dar care a fost reacția Tiraspolului când ați venit cu această sugestie? - Pentru început nu a avut o reacție foarte clară în cadrul discuțiilor 1+1, dar când am ieșit la presă, s-a văzut că nu este una pozitivă.”

Valeriu Chiveri a mai subliniat că schimbarea nu ar presupune costuri majore nici din punct de vedere financiar, nici metodologic sau didactic și că acest lucru poate fi realizat simplu, dacă există voință politică la Tiraspol. În prezent, peste 2.040 de elevi învață în școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană.

Exclusiv TV