Valeriu Chiveri: Blocajul energetic din stânga Nistrului va continua

11.02.2026, 17:45
Blocajul energetic din stânga Nistrului va continua, atâta timp cât Tiraspolul nu va accepta o formulă stabilă și transparentă de aprovizionare cu gaze naturale. Declarația a fost făcută de vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, care a comentat prelungirea stării de urgență în economia regiunii pentru încă o lună.

Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, susține că prelungirea stării de urgență din stânga Nistrului până pe 17 martie este o realizate economică a regiunii și reflectă refuzul autorităților separatist de a aplica mecamisme transparente pentru furnizarea resurselor energetice.

VALIERU CHIVERI, viceprim-ministrul pentru Reintegrare: „Atâta timp cât liderii de la Tiraspol și factorii de decizie din regiune nu vor accepta o formulă clară, transparentă și sustenabilă de livrare a gazelor în regiune, această problemă se va repeta. Așa cum am spus, la fiecare 10 zile sau două săptămâni, ținând cont de faptul că agentul de plată se schimbă tot timpul. Este o politică de sancțiuni europene care urmează să fie respectat și dacă nu va fi respectat modelul propus de Chișinău, se va repeta în continuare".

Vicepremierul a mai menționat că a fost propusă crearea unei comisii de sancțiuni, similară mecanismelor europene, care să asigure respectarea unui cadru predictibil și responsabil în gestionarea livrărilor de gaze către regiune. Chișinăul a propus anterior Tiraspolului să facă achiziții de pe piața regională prin intermediul companiei Moldovagaz, cu plata în avans a costului gazelor și a serviciilor de transport. Tiraspolul a spus că preferă ca achizițiile să fie făcute de companii terțe și aduse până la frotniera Republicii Moldova, iar de acolo să achite doar tranzitul pînă în stânga Nistrului. Amintim că, gazele naturale pentru regiune sunt procurate de o companie maghiară și achitate de un off-shore din țările arabe, fondurile fiind asigurare de Federația Rusă.

Exclusiv TV